Bezpieczeństwo najmłodszych jest dla nich priorytetem

??

W trosce o bezpieczeństwo dzieci kętrzyńscy policjanci odwiedzają szkoły podstawowe i przedszkola na terenie powiatu. Działania te związane są z bezpieczną drogą do szkoły i nie kończą się we wrześniu, bo przecież droga do szkoły i ze szkoły do domu będzie dla uczniów codziennością aż do kolejnych wakacji.


Dzieci docierają do szkoły różnymi sposobami – pieszo, rowerem, samochodem albo autobusem. Każdy jest dobry, kiedy jest bezpieczny. – Warto zaznaczyć, że pierwsze tygodnie w szkole są bardzo szczególne. Dzieci są jeszcze rozkojarzone wakacjami. Trzeba pamiętać też o tym, że nasze pociechy, szczególnie te młodsze nie mają świadomości zagrożeń – mówi Anna Baluta, rzeczniczka kętrzyńskiej policji. – Niekiedy są tak zajęte rozmową z kolegami, że potrafią wejść nagle na jezdnię.

Właśnie dlatego od początku września prowadzone są działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa dzieci. Podczas spotkań z najmłodszymi uczestnikami ruchu funkcjonariusze uświadamiają im z jakimi zagrożeniami mogą się spotkać podczas drogi do i ze szkoły. Uczulają aby dzieci wybierały drogę uczęszczaną, a nie ustronną, by unikały skrótów, które np. prowadzą przez tory kolejowe, a także nie przyjmowały od obcych prezentów, słodyczy, napojów oraz by nie wsiadały do aut kierowanych przez osoby nieznane.

Policjanci zwracają też uwagę na zagrożenia czyhające na najmłodszych uczestników ruchu drogowego w okresie jesienno- zimowym. Przy okazji przypominają  o odblaskach, które należy nosić obowiązkowo poza obszarem zabudowanym, a dla własnego bezpieczeństwa powinno się je nosić również w terenie zabudowanym.

emes
(info za KPP w Kętrzynie)