Bardzo ciekawa i wzruszająca była opowieść z czasów dzieciństwa pani Celiny Wiszniewskiej, która w wieku trzech lat została wraz z rodzina deportowana na Syberię

80. rocznica radzieckiej agresji na Polskę była okazją do zorganizowania przez Starostwo Powiatowe w Bartoszycach konferencji „17 września 1939 — czy można było zmienić bieg historii?”. 

Uroczystość rozpoczęła msza święta w kościele pw. św. Jana Ewangelisty i Matki Boskiej Częstochowskiej w Bartoszycach. Dalsza jej część odbyła się w sali konferencyjnej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bartoszycach, dokąd licznie przybyła młodzież szkolna, przedstawiciele samorządów, służb mundurowych oraz miłośnicy historii. Jednak najważniejszymi gośćmi konferencji byli świadkowie tych tragicznych i dramatycznych wydarzeń, czyli członkowie bartoszyckiego oddziału Związku Sybiraków.

Konferencję rozpoczął występ dzieci z Przedszkola Publicznego nr 9 w Bartoszycach. Przedszkolaki zaprezentowały patriotyczny program artystyczny. Następnie zgromadzonych gości przywitał i w tematykę wprowadził starosta bartoszycki Jan Zbigniew Nadolny. Po tym odznaczono Krzyżem Sybiraka panią Józefę Parszuto oraz Pana Wiktora Butwiło, członków Związku Sybiraków.

Następnie rozpoczęła się część naukowa. Podczas której dr hab. Karol Sacewicz, naczelnik Delegatury IPN w Olsztynie przedstawił referat pt. „Stosunki polsko-sowieckie przed 17 września 1939 r.”, a Michał Ostapiuk, historyk Delegatury IPN w Olsztynie „Północno-wschodnie kresy II Rzeczypospolitej wobec sowieckiej agresji”.

Andrzej Dramiński, radca prawny bartoszyckiego starostwa zaprezentował ciekawy referat dotyczących prawnych aspektów sowieckiej agresji na Polskę pt. „Finis Poloniae – prawne aspekty rozkazu Marszałka Edwarda Rydza Śmigłego – „Z Bolszewikami nie walczyć…”.

Bardzo ciekawa i wzruszająca była opowieść z czasów dzieciństwa pani Celiny Wiszniewskiej, która w wieku trzech lat została wraz z rodziną deportowana na Syberię.

W konferencji wzięli też udział rekonstruktorzy z Grupy Historycznej Guttstadt z Dobrego Miasta, ktorych wspierał Leszek Mackel, bartoszycki miłośnik historii.

Skąd pomysł na organizację takiej konferencji w Bartoszycach?
— Chcieliśmy przybliżyć naszej młodzieży datę 17 września 1939 roku, która w przeciwieństwie do 1 września nie jest tak dobrze znana i szeroko omawiana na lekcjach historii — odpowiada Katarzyna Basak, naczelnik Wydziału d/s Pozyskiwania Środków Zewnętrznych, Inwestycji i Strategii w Starostwie Powiatowym w Bartoszycach. — Wielu sybiraków po gehennie przeżytej na zesłaniu osiedliło się w Bartoszycach i okolicach, ta historia jest dla nich oraz ich rodzin ciągle żywa, dlatego nasza konferencja ma być cykliczna i za rok planujemy jej kontynuację — dodaje.

Tomasz Miroński

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA t.mironski@nowiny24.net