Rehabilitacja jest dla niego jedynym lekiem. Pomagamy Dawidowi!

Podczas koncertu ŚPIEWAMY DLA DAWIDA! zbierane będą pieniądze na rehabilitację Dawida Buniowskiego. Fot. archiwum rodziny

Patrzysz na swoje dziecko i wiesz, że jedyne, co możesz dla niego zrobić, to rehabilitować. Nic innego nie jest w stanie pomóc. Tak jest z Dawidem Buniowskim z Kętrzyna, który od urodzenia choruje na Dziecięce Porażenie Mózgowe i padaczkę lekooporną. W niedzielę 22 września rodzina Dawida poczuje po raz kolejny wsparcie otoczenia. W Winners Sports Bar w Kętrzynie odbędzie się koncert i zbiórka pieniędzy na rehabilitację chłopaka.


Kiedy Dawid miał roczek rodzice zauważyli, że rozwija się inaczej, niż powinien – był ciągle niespokojny i płaczliwy, nienaturalnie prężył całe ciało. Lekarz uważał, że to kolka, ale mama chłopca miała zupełnie inne przeczucia. Kiedy jej synek nie zaczął siadać w odpowiednim czasie, kobieta była już pewna, że intuicja ją nie myli.

Zaczęła się wędrówka – od jednego gabinetu do drugiego. Rozpoczął się żmudny proces diagnostyczny. Oprócz mózgowego porażenia dziecięcego, lekarze rozpoznali małogłowie oraz zespół Lennoxa-Gastauta, czyli padaczkę lekooporną o bardzo ciężkim przebiegu.

Byliśmy zrozpaczeni, bo wtedy dotarło do nas, jak okrutna jest ta przepowiednia przyszłości. Dotarło, że Dawid już zawsze będzie wymagał stałej opieki innych osób. Zaczęliśmy rehabilitować syna, bo to jedyny lek na jego chorobę.

Dzięki codziennym wyczerpującym ćwiczeniom, wyjazdom na turnusy rehabilitacyjne, urządzeniom ortopedycznym oraz niezliczonym bolesnym i stresującym zabiegom, Dawid zaczął chodzić. Wyniki rezonansu głowy wskazują na zanik kory mózgowej. Choć Dawid ma już 16 lat, nadal nie mówi.  Uczy się poprzez gry edukacyjne, poznaje świat, ogląda filmy, podejmuje próby nawiązywania kontaktu. Ale na drodze wciąż pojawiają się trudności. Niedawno Dawid mocno urósł, co doprowadziło do tego, że znów pojawiły się problemy z chodzeniem. Rodzina nie poddała się i tym razem. Dwa lata temu Dawid przeszedł zabieg fibrotomii. Jest w trakcie rehabilitacji, ale to wszystko kosztuje.

Koncert Śpiewamy dla Dawida! odbędzie się w niedzielę w klubie Winners Sports Bar. Od godz. 14.  na scenie pojawią się Pulse Generation, Gru BZCWB, Niki i Vito BigiBoi. Organizatorzy przygotowali słodki poczęstunek, balony z helem i najważniejsze – LICYTACJE! Zapraszamy!

Niedzielne wydarzenie nie jest jedyną akcją na rzecz 16-latka z Kętrzyna.  Rok temu odbył się już koncert hip-hopowy, a do 18 listopada można wpłacać pieniądze na półroczną rehabilitację i dwa turnusy rehabilitacyjne na portalu SięPomaga.

Marek Szymański
m.szymanski@nowiny24.net