„P” jak polski i jak potencjał mrągowskiego „ogólniaka”

W ostatni czwartek i  piątek mrągowskie I Liceum Ogólnokształcące świętowało duży sukces swoich uczniów i nauczycieli.


Jeszcze w maju uczniowie przystąpili do ogólnopolskiego konkursu na temat związany z poprawnością  języka lub zróżnicowaniem polszczyzny. Prace grupowe mogły być przygotowane w formie filmu, wywiadu, nagrania audio, listu…


Konkurs „P JAK POLSKI” zorganizowany przez Fundację PRO.PL, pod patronatem Rady Języka Polskiego, wygrali uczniowie obecnej klasy 3b w składzie: Maria Bułajewska, Kacper Opolski i Oliwia Mrówka. Ta ostatnia wystąpiła gościnnie. Film przedstawia róże odmiany języka, charakterystyczne dla wybranych zawodów. Wyróżnienia otrzymali: Zuza Borcz, Zosia Ciesińska, Janek Pasiuk i Mateusz Deptuła za film pt. „Jak gadać i się nie dogadać” z obecnej 2d oraz Emilia Żyrkowska, Emilia Rawa, Angelika Smolarek, Alicja Graczyk, Martyna Wasilewska, Paweł Staszczuk, Paweł Goleń, Tomasz Zaczkowski, Wojciech Michalski i Jeremiasz Rejchel z obecnej 2a za film utrzymany w konwencji programu telewizyjnego pod tytułem „ P jak polski”.

Pracami uczniów kierowały nauczycielki, Małgorzata Zielińska i Agnieszka Kiślak.

Nagrodzone filmy zaprezentowano podczas uroczystego podsumowania konkursu w mrągowskim „ogólniaku”. Wyróżnienie nie jest przypadkowe, bo to sukces uczniów i nauczycieli spowodował powierzenie organizacji uroczystości naszej szkole.

W dwudniowym święcie szkoły, której patronują obrońcy z Westerplatte, wzięli udział językoznawcy, naukowcy i praktycy, dziennikarze i aktorzy. Dodali oni pikanterii temu wydarzeniu swoimi prelekcjami i przeprowadzonymi warsztatami.

Zdzisław Piaskowski