Burmistrz Mrągowa w Ambasadzie Chin. Uczestniczył w wielkim święcie potęgi

Włodarze Mrągowa z ambasadorem Chin Liu Guangyuana i jego małżonką Peng Yuying. Fot. Urząd Miasta Mrągowo

Burmistrz Stanisław Bułajewski jako jedyny samorządowiec z Warmii i Mazur uczestniczył w obchodach 70. rocznicy ustanowienia Chińskiej Republiki Ludowej oraz nawiązania chińsko-polskich stosunków dyplomatycznych. Wydarzenie było też doskonałą okazją do podjęcia wstępnych rozmów o współpracy między Mrągowem a ambasadą światowej potęgi.Zaproszenie na uroczystości jubileuszu światowej potęgi do burmistrza Stanisława Bułajewskiego i jego zastępcy Krystiana Korzyckiego wystosował ambasador Chin Liu Guangyuana oraz jego małżonka Peng Yuying. Obchody odbyły się 20 września w Ambasadzie Chin w Warszawie.

W uroczystościach uczestniczyło ponad 1000 gości, wśród nich przedstawiciele polskich władz, a także przedstawiciele wszystkich misji dyplomatycznych w Polsce, chińskiej diaspory, chińskich przedsiębiorców i studentów.

Ambasador Liu w swoim przemówieniu mówił między innymi o gospodarce Chin i wskazał na jej szybki rozwój, na fakt, iż Chiny są drugą, największą gospodarką świata, największym krajem przemysłowym i krajem o największych rezerwach walutowych świata. Ambasador mówił także o niezwykłym postępie technologicznym, powiedział, że dziś innowacyjne technologie, takie jak sieć 5G, płatności mobilne, komunikacja kwantowa, superkomputery czy kolej dużych prędkości są nową wizytówką Chin.

Odnosząc się do 70. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między naszymi krajami Liu Guangyuana powiedział, że Chiny i Polska zawsze działały na rzecz wzajemnie korzystnej współpracy zawsze traktowały się po partnersku i okazywały sobie wzajemny szacunek.

Cieszę się, że wspólnie z moim zastępcą Krystianem Korzyckim mogłem wziąć udział w uroczystościach – powiedział burmistrz Stanisław Bułajewski. – Udało nam się porozmawiać z Ambasadrem Liu i wstępnie zainicjować współpracę między naszym miastem, a Ambasadą. Chcielibyśmy, aby Mrągowo nawiązało partnerstwo z miastem w Chinach, by nasi przedsiębiorcy mogli razem z chińskimi podmiotami współpracować i tworzyć nowe miejsca pracy. Myślimy również o współpracy kulturalno – turystycznej. Szczegóły ustalimy w trakcie następnych spotkań.

źródło: UMM