Radni chcą eksperta, starostwo mówi „ekspert już jest”

Fot. Marek Szymański

W Radzie Powiatu Mrągowskiego wciąż wrze. Po ostatnich zmianach na stanowisku przewodniczącego i serii nieudanych prób podjęcia uchwał ważnych, a czasem wręcz kluczowych dla funkcjonowania placówek powiatowych, radni spotkali się na nadzwyczajnym spotkaniu, by podjąć decyzję w sprawie szpitala. Niestety bezskutecznie.


Przed nadzwyczajną sesją na oficjalnej stronie Starostwa Powiatowego pojawiło się oświadczenie radnych opozycyjnych. Samorządowcy związani z klubami PiS, PSL i części kluby PO/KO, zarzucają i Zarządowi Powiatu w Mrągowie „blokowanie powołania eksperta, który zgodnie z uchwałą Rady Powiatu ma wesprzeć przeprowadzenie kontroli w Starostwie Powiatowym w Mrągowie oraz w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie.” Radni, którzy dziś mają większość twierdzą, że konsekwencje kolejnego odkładania w czasie decyzji w sprawie sfinansowania wymiany instalacji elektrycznej w obiekcie warsztatów mechanicznych CKZiU ponosi tylko i wyłącznie Zarząd Powiatu w Mrągowie.

„Działania Zarządu blokujące i przedłużające trwanie kontroli uważamy za niezrozumiałe” – piszą w oświadczeniu radni – „szczególnie w kontekście wcześniejszych deklaracji o tym, że Zarząd Powiatu i CKZiU nie mając nic w tej sprawie do ukrycia. To Zarządowi Powiatu powinno zależeć na jak najszybszym zakończeniu kontroli a nie na podejmowaniu prób jej zablokowania i zmuszenia Komisji Rewizyjnej do przyjęcia eksperta narzuconego przez Zarząd Powiatu a nie niezależnego specjalisty wskazanego, zgodnie z uchwałą Rady Powiatu, przez Komisję Rewizyjną.”

W odpowiedzi na oświadczenie grupy radnych pojawiła się też informacja drugiej strony, z której wynika, że starostwo korzysta już z takiego eksperta. 30 września podpisano umowę z firmą Synoradzki, Bentkowska i Partnerzy Adwokaci Sp. p. z siedzibą w Warszawie. Zadaniem firmy będzie przeprowadzenie badania i sporządzenie ekspertyzy, której celem jest w szczególności ustalenie zgodności z prawem, celowości, rzetelności i gospodarności realizacji projektu „Poprawa efektywności energetycznej w obiektach oświatowych Powiatu Mrągowskiego.”

Jak podkreślają władze powiatu, procedura wyłonienia eksperta odbyła się „zgodnie z przepisami zarządzenia Starosty Mrągowskiego z dnia 29.09.2014 r. w sprawie ustalenia zasad postępowania o zamówienia publiczne o wartości szacunkowej poniżej 30000 euro.”

źródło: Powiat Mrągowski

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA: redakcja@nowiny24.net.