Tydzień Cittaslow w Sępopolu

Pamiątkowe zdjęcie uczniów z panią Teresą Barszcz-Ward Fot. Henryk Piorun

Podczas obchodów Tygodnia Cittaslow w Sępopolu, w bibliotece Zespołu-Szkolno-Przedszkolnego odbyło się spotkanie autorskie Teresy Barszcz-Ward z sępopolską młodzieżą. Uczniowie wzięli też udział w konkursie plastycznym i napisali listy do swoich rówieśników z Cittaslow.Pani Teresa Barszcz-Ward jest autorką autobiograficznej powiesci „Tereska nie płacz”. Młodzież z zainteresowaniem słuchała opowieści dotyczących jej barwnego życia. Wywiązała się bardzo ciekawa dyskusja, podczas której pani Teresa przekonywała uczniów do tego, że trzeba mimo trudności, dążyć do spełniania własnych marzeń. Warto też dostrzegać piękno i być dumny z miejsca, w którym się mieszka.

W dyskusję znakomicie wpisały się inne wydarzenia zorganizowane przez nauczycieli i uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sępopolu. Młodzież napisała, a na spotkaniu zaprezentowała listy opisujące przyjaciołom z innych miast Cittaslow ciekawe miejsca w Sępopolu i okolicach. Na zajęcia plastycznych uczniowie wykonali też plakaty zachęcające do przyjazdu do Sępopola.

Tomasz Miroński


Listy sępopolskiej młodzieży do przyjaciół z innych miast Cittaslow.

Witaj Dominiko!
Na wstępie mojego listu chcę Cię serdecznie pozdrowić. Dziękuję Ci za Twój list! Było mi bardzo miło przeczytać, że u Ciebie wszystko w porządku. Pytałaś, czy możesz mnie odwiedzić w Sępopolu. Oczywiście, że tak! Serdecznie zapraszam. Jestem pewna, że moje miasteczko Ci się spodoba.
Sępopol to urocza miejscowość. Jest jednym z miast Cittàslow, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „powolne miasto”. I tak tu jest, żyje się wolniej i spokojniej. Bardzo dbamy o środowisko naturalne. Powietrze jest czyste i świeże w odróżnieniu od zakorkowanych i zadymionych dużych miast. Ludzie są gościnni, mili i uśmiechnięci.
Jeśli przyjedziesz, nie myśl, że będziesz się nudziła. Tutaj mamy sporo atrakcji. Pisałaś, że uwielbiasz konie. Niedaleko Sępopola znajduje się Stadnina Koni w Liskach. Będziesz miała okazję poznać śliczne koniki a z wybrańcem lub wybranką zaplanujemy przejażdżkę konną.
Kolejna atrakcja to spływ kajakowy lub rejs barką po rzece Łynie- od Sępopola do Stopek i do granicy polsko-rosyjskiej. Widoki zapierają dech. Poczujesz się, jakbyś była w innym świecie. Na stanicy zrobimy ognisko lub grill, oczywiście z lokalnymi, zdrowymi produktami. Będziemy mogły też korzystać z siłowni na świeżym powietrzu, jest ich kilka w tak niewielkim mieście, np. przy wodospadzie na rzece Guber, który przeszedł renowację. Szum wody uspokaja…
Naszą dumą jest piękny gotycki kościół, który w swojej najstarszej części został zbudowany w 1360 roku. Nie będę teraz go opisywała, to trzeba zobaczyć.
Są także inne zabytki w naszym miasteczku, np. mury obronne, stare kamienice, baszta. Wejdziemy na taras widokowy, z którego roztacza się panorama miasta i okolicy. Gwarantuję wspaniałe wrażenie. 
Uwielbiasz przejażdżki rowerowe, więc będziemy miały gdzie jeździć, ponieważ mamy tu ścieżki rowerowe. W pierwszej kolejności pojedziemy do naszego lasu, gdzie znajduje się owiany tajemnicą kamień, czyli pamiątka przeszłości. Jest on na skrzyżowaniu dróg i upamiętnia myśliwych w Prośnie, którzy zginęli na frontach I wojny światowej. Obok wyznaczone jest miejsce odpoczynku z drewnianym stołem i ławami oraz tablica zawierająca informacje o fundatorze kamienia oraz zdjęcie wykonane przy pomniku w 1925 roku. Nasz las to wspomnienie przeszłości powodujące często dreszcze na karku …
Jest jeszcze sporo miejsc, które odwiedzimy, jednak szczegółowy plan zrobimy wspólnie po twoim przybyciu.
To tylko kilka słów o moim miasteczku. Mam nadzieję, że zachęciłam Cię do przyjazdu i nie masz już żadnych wątpliwości. Z niecierpliwością czekam na Twoją odpowiedź. Jeszcze raz gorąco Cię zapraszam do odwiedzenia mojego miasta!
Pozdrów rodzinę.
Michalina


Witaj Maćku!

Na początku mojego listu chciałbym Ci podziękować za tak miły pobyt u Ciebie. Bardzo mi się tam podobało, zwłaszcza, że pogoda nam dopisała. Mile wspominam nasze wycieczki po mieście.
Chciałbym się teraz zrewanżować i zaprosić Cię do mnie. Wspominałem, że mieszkam w małym miasteczku- Sępopolu. Tu nie jest tak, jak u Ciebie, gdzie widać mnóstwo samochodów i słychać tę wrzawę panującą na ulicach pełnych ludzi i pojazdów.
U nas czas biegnie nieco wolniej. Nikt się nigdzie nie śpieszy, ludzie są bardzo życzliwi, prawie wszyscy się znają, tak więc nie będziesz tu aż tak bardzo anonimowy.
Sępopol jest miastem leżącym w województwie warmińsko- mazurskim, w historycznej krainie Barcja. Organizowana jest tu Odyseja Historyczna pod nazwą „Dawno temu w Barcji”, dzięki której poczujesz się przez chwilę jak w średniowiecznym miasteczku. Będziesz także świadkiem turniejów rycerskich, jak również obejrzysz rzemiosło sprzed setek lat. Historia zaklęta jest również w pozostałościach po średniowiecznym murze okalającym miasto Sępopol.
Gdy zechcemy wrócić do rzeczywistości, będziemy mogli popłynąć spływem kajakowym na rzece Łynie. Jest to dzika rzeka, nieokiełznana i czasami też niebezpieczna, a zarazem piękna i tajemnicza, kryjąca na swoich nieregulowanych brzegach dziką faunę i florę. Trasa spływu jest wprost fascynująca! Rozciąga się od miasta, aż do granicy państwa z Rosją.
Jestem przekonany, że byłbyś pod ogromnym wrażeniem naszej rzeki i bardzo by Ci się spodobało nasze miasto.
Możemy też wybrać się na wycieczkę rowerową. Mamy tu szlak turystyczny łączący całą wschodnią część Polski. Sam zobaczysz, nigdzie tak nie odpoczniesz od wielkomiejskiego zgiełku i nie zrelaksujesz się.
Drogi Przyjacielu, zapraszam Cię zatem serdecznie na Warmię! Mamy tu trochę do obejrzenia. Jestem przekonany, że wrażenia z pobytu u mnie będą tak ciekawe, że długo będziesz wspominał nasze wspólne przygody.
Pozdrawiam Cię serdecznie.
Błażej


Cześć Kasiu!

Na wstępie mojego listu chciałabym Ciebie i Twoją rodzinę serdecznie pozdrowić i zapytać o Twoje zdrowie. Powiem Ci szczerze, że nigdy bym nie przypuszczała, że nasza „szpitalna przyjaźń” będzie tak mocna. Twoja ciężka choroba bardzo nas do siebie zbliżyła. Szkoda tylko, że nasz kontakt ograniczył się do pisania listów, ale wpadłam na świetny pomysł! Wakacje to dobry czas, żeby się spotkać. W związku z tym zapraszam Cię do siebie. Wiem, że interesujesz się historią, więc przyjazd do mojego miasteczka będzie trafnym wyborem, ponieważ jest to „miasteczko historii.”
Znajduje się tu sporo ciekawych zabytków i obiektów przyrodniczych.
Jednym z nich jest Nizina Sępopolska, czyli niecka znajdująca się w dolinie rzeki Łyny, która płynie jeszcze przez 13 km do granicy z Rosją. Łyna jest atrakcją dla kajakarzy. Raz w roku jest organizowany międzynarodowy spływ kajakowy, w trakcie którego można podziwiać piękne widoki.
Warto zwiedzić gotycki kościół parafialny prowadzony przez Salezjan, który powstał w drugiej połowie XIV wieku, w 1872 roku dobudowano do niego drewnianą wieżę. Kościół ma trzy nawy. Warto obejrzeć ocalałą część malowidła ściennego, ołtarz główny z 1668 r., zabytkową ambonę i chrzcielnicę. Obok kościoła znajdują się również mury miejskie z XIV wieku i fragmenty baszty. Po czasach niemieckich pozostał cmentarz ewangelicki, na którym znajdują się nagrobki i grobowce.
Ciekawym zabytkiem Sępopola jest secesyjna wieża ciśnień, która powstała w 1912.
Dowiedziałam się ostatnio, że w Sępopolu został pochowany 1831 polski książę Józef Jan Giedroyć. Ponoć na tej górce koło cmentarza, której zawsze się tak bałam. Pamiętasz? Opowiadałam Ci o niej.
Nie powiedziałam Ci jeszcze o tym, że Sępopol przystąpił do sieci Miast Cittàslow . Jak nie wiesz, co to znaczy, to już Ci tłumaczę. Cittàslow,  czyli miasto spod znaku ślimaka, w którym żyje się spokojniej, w którym dba się o środowisko naturalne i zabytki. Tu ludzie są gościnni i promuje się lokalne produkty oraz rzemiosło.
Moja miejscowość jest położona wśród pięknych krajobrazów. Jest tu mnóstwo zieleni, dookoła lasy, w których mogłybyśmy z rodzicami zbierać grzyby. Mamy stadion, korty, blisko przystań wodną, na której można sobie posiedzieć przy ognisku. A dla Twoich rodziców też się coś znajdzie! Mogą popływać katamaranem i łowić rybki z naszej rzeki, Łyny.
Mam nadzieję, że tym krótkim opisem zachęciłam Cię do odwiedzenia mnie i mojego miasteczka.
Czekam niecierpliwie. Przyjeżdżaj! Sępopol to miejsce dla Ciebie! Ty uwielbiasz spokój, piękną przyrodę, czyste powietrze oraz zabytki. Warto zatrzymać się tu na kilka dni, pozwiedzać i zwyczajnie odpocząć.
PS Nie zapomnij wziąć rower.
Pozdrawiam gorąco!
Zuza


Drogi Eryku!

Dawno nie pisałem do Ciebie. Jestem ciekawy, jak spędzasz wakacje. Co porabiasz? Może miałbyś ochotę mnie odwiedzić?
Mieszkam w małym miasteczku Sępopol, które położone jest w województwie warmińsko-mazurskim. Moja miejscowość należy do międzynarodowego stowarzyszenia Cittàslow, to znaczy, że realizując wspólne cele dla polepszenia jakości życia mieszkańców, dbając o niepowtarzalny charakter miast, odnowę zabytków, pielęgnowanie lokalnej wytwórczości, żyjąc spokojnie bez pośpiechu, rozwijamy „naszą małą ojczyznę” w sposób przemyślany, zgodny z tradycją mieszkańców i ich gościnnością.
Bardzo chciałbym zaprosić Cię na coroczny Festiwal Miast Cittàslow. Na specjalnie przygotowanych stoiskach mógłbyś spróbować wyśmienitych miodów, tradycyjnie pieczonego chleba, owoców i warzyw z lokalnych upraw, sera, twarogu, pierogów, ciast, wędzonych mięs, wędlin, naturalnych soków.
Oprócz tego obejrzałbyś prace lokalnych rzeźbiarzy, tkaczy, malarzy i inne rękodzieła. Miło byłoby mi pokazać zabytki naszego miasta: gotycki kościół parafialny zbudowany w II połowie XIV wieku z pięknym, gwiaździstym sklepieniem i wysoką wieżą, z której można zobaczyć przepiękną panoramę miasta oraz okoliczne pola i lasy.
Można jeszcze tu obejrzeć secesyjną wieżę ciśnień z 1912 roku oraz zabytkowe fragmenty murów miejskich, stare kamienice i cmentarz ewangelicki położony na wzgórzu niedaleko płynącej malowniczej rzeki Łyny, która dalej płynąc, zmierza do rzeki Pregoły, znajdującej się w Obwodzie Kaliningradzkim w Rosji.
Drogi Eryku, byłbyś zachwycony niepowtarzalnym pejzażem okolicznych łąk, lasów i rzek, w których znajduje się mnóstwo dzikich zwierząt oraz aromatycznych owoców.
To tylko nieliczne powody, dzięki którym Sępopol został wpisany do programu Natura 2000 Ostoja Warmińska, czyli obszar specjalnej ochrony ptaków. Znajdują się tu bowiem liczne populacje bociana białego, bociana czarnego, błotniaka stawowego, błotniaka łąkowego, orlika krzykliwego, derkacza, żurawia, siewki złotej i łabędzia krzykliwego.
Eryku, serdecznie zapraszam Cię do mojego miasta, gdzie spokojne życie, piękna przyroda, lokalna kultura, folklor oraz ogromna gościnność zachęca do życia w tym cudownym miejscu.
Czekam z niecierpliwością na Twój przyjazd.

Serdecznie Cię pozdrawiam.
Bartosz


Kochana Izo!

Piszę do Ciebie, ponieważ chciałabym zaprosić Cię do mojego miasta. Dawno się nie widziałyśmy, więc mam nadzieję, że ten pomysł Ci się spodoba. To naprawdę ciekawe miasto, nawet nie wiesz, ile skrywa tajemnic historycznych i miejsc, które koniecznie musisz zobaczyć!
Ostatnio dużo myślałam, jak mogłybyśmy razem spędzić dzień.  Trochę ciężko było mi to zaplanować, ponieważ mieszkamy daleko od siebie. Miasto, w którym Ty mieszkasz, jest na pewno większe i bardziej znane od mojego, ale po naszym spotkaniu przekonasz się, że te mniejsze miasta wcale nie są gorsze. Kiedyś, gdy na terenie dzisiejszego Sępopola znajdowali się Niemcy, Sępopol nazywał się Schippenbeil. W Sępopolu niewątpliwie najwięcej zabytków skupionych jest w pobliżu kościoła. Mur za kościołem istnieje od czasów wojny napoleońskiej czyli od 17- 19 wieku. Baszta obok kościoła też jest zabytkiem, a sam kościół powstał w latach
1360 – 1370. 
Chciałabym Ci również przybliżyć ideę miast Cittàslow. To bardzo ciekawy program polegający głównie na odnowie zabytków miasta i rozwijaniu tradycji gościnności. Do tego stowarzyszenia mogą należeć miasta liczące mniej niż 50 tysięcy mieszkańców. Do takich miast należy właśnie Sępopol.
W pogodne dni warto odwiedzić park. Zielone liście wokół fontanny i ławek sprawiają, że atmosfera jest pogodna i spokojna. Tama to świetne miejsce na spacer. Można tam miło spędzić czas. 
Gdy przyjedziesz, coś wymyślimy, na pewno nie będziesz się nudzić!
Mam nadzieję, że mnie odwiedzisz, a ja postaram się miło zorganizować nam czas. Czekam na odpowiedź i na Ciebie również! 

Całusy, Roksana


Droga Kamilo!

Piszę do Ciebie, gdyż pragnę zachęcić Cię do odwiedzenia mojego miasta. Jak zapewne wiesz Sępopol został ogłoszony miastem cittàslow, co oznacza „powolne miasto”. Tu żyje się wolniej, nikt się nie spieszy, każdy na wszystko ma czas, żyje się po prostu inaczej- lepiej.
Nasze powietrze należy do jednych z najczystszych w całej Polsce! U nas zawsze możesz wsiąść na rower i przejechać się szlakiem rowerowym, a po wyczerpującej wyprawie warto zasiąść pod wiatą, odstawić pojazd oraz cieszyć się niezapomnianą chwilą.
Gdy przejedziesz już każdą trasę, proponuję odwiedzić zadbaną XIV-wieczną świątynię pod wezwaniem Michała Archanioła. Po krótkiej niedzielnej mszy mogłabyś pojechać z rodziną oraz ze znajomymi na spływ kajakowy. Jest to jedna z wielu atrakcji w naszym pięknym mieście. Jeśli jednak nie masz ochoty na kajaki, zawsze do końca października są organizowane rejsy słynnym w naszym miasteczku statkiem „Perła Sępopol”.
To jednak nie koniec atrakcji. Teraz zaproponuję Ci zwiedzenie zabytkowej wieży ciśnień. Budowla ta jest bardzo pięknym a zarazem kluczowym elementem naszego miasta, bez niej nie byłaby możliwa dostawa wody dla tutejszych mieszkańców. Jeśli dla Ciebie to za mało, to co roku organizowane są akcje na rzecz Sępopola, podczas których zbieramy się i wspólnie idziemy porządkować brzegi naszej pięknej Łyny. W ten sposób nie tylko oczyszczamy naszą małą ojczyznę, ale także planetę- Ziemię. W ten szczególny dzień każdy mieszkaniec powinien się włączyć, do akcji. Dzięki takim spotkaniom tworzymy małą, lecz silna i zgraną społeczność.
Gdy zabraknie Ci tchu, proponuję żebyś odpoczęła, lecz nie na długo, gdyż to nie koniec naszych atrakcji. Uważam, że powinnaś zapisać się na zajęcia wokalne w Miejskim Ośrodku Kultury, bo wiem, że masz talent. Możesz także wziąć udział w lekcjach gry na różnych instrumentach muzycznych. Wybór należy do Ciebie. Pamiętaj jednak, że jest to spokojne miasto, więc jeśli Ci nie będzie wychodziło, nie krzycz za głośno, bo każdy tu chce spokoju .
Uważam, że warto odwiedzić miasto Sępopol, jestem tez przekonany, że jest to miejscowość godna uwagi, jak zresztą każde miasto Cittàslow. Ja jednak szczególnie polecam Sępoopol. Nie będziesz się tu nudziła, to mogą Ci zagwarantować.
Do zobaczenia w Sępopolu. Przyjeżdżaj jak najprędzej.

Twój przyjaciel Olaf


Cześć, Szymonie!

Jak Ci minęły wakacje? Mam nadzieję, że wspaniale. Dawno się nie widzieliśmy i pomyślałem, że kolejne dni wolne od szkoły moglibyśmy spędzić razem u mnie. Chciałbym zaprosić Cię do mojego rodzinnego miasta.
Sępopol leży na Nizinie Sępopolskiej, 16 kilometrów od Bartoszyc i 30 kilometrów od Kętrzyna, czyli na Warmii. Miasteczko to należy do Cittàslow, czyli jest to miejscowość, w której żyje się wolniej, spokojniej niż w dużych miastach, takich jak Warszawa, Kraków. Powietrze jest tu czyste, gdyż nie ma fabryk. Dbamy o nasze środowisko naturalne, bierzemy udział w projekcje „Mazury Cud Natury”.
Nie będziesz się u nas nudził, mamy boisko do gry w piłkę nożną, w koszykówkę a nawet do siatkówki. Turystyczną atrakcją naszej gminy są szlaki rzek Gubra i Łyny. Świetnym sposobem na spędzenie czasu jest zorganizowanie spływu kajakowego do Stopek, gdzie znajduje się stanica wodna. Jest ona także u nas. To wspaniałe miejsce, gdzie można rozpalić ognisko, rozbić namiot i podziwiać gwiaździste niebo. Musisz też zobaczyć zabytki takie jak kościół, mury obronne, basztę, grodzisko i wieżę ciśnień. Nie zapomnij także wziąć ze sobą rower, ponieważ przez Sępopol biegnie szlak rowerowy Green Velo. Jeśli zmęczy Cię droga, możesz zatrzymać się na specjalnie utworzonych postojach, gdzie Ty i Twój rower odpoczniecie, by później znów ruszyć w drogę.
Mam nadzieję, że Cię zachęciłem do odwiedzin. Napisz, proszę, co o tym myślisz. Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

Nicolas


Droga Amelio!
Chciałabym Cię zaprosić do mojego miasteczka. Sępopol to niewielka, spokojna miejscowość w województwie warmińsko-mazurskim. Czy miałabyś ochotę mnie odwiedzić w najbliższym czasie? Gdybyś spędziła u mnie dwa tygodnie, poznałabyś lepiej to miasto. W tym czasie mogłybyśmy robić wiele ciekawych i szalonych rzeczy.
Na początek pokazałabym Ci sam środek miasta. W sercu Sępopola znajduje się kilka sklepów. W pobliżu jest kościół w stylu gotyckim. Za zgodą księdza proboszcza poszłybyśmy na wieżę kościoła. Widać z niej znaczną część miasteczka. Następnie poszłybyśmy do parku. Jest w nim fontanna, scena i duża ilość ławek. Gdybyś chciała, mogłybyśmy pójść na wodospad. Tuż obok niego stoi siłownia do ćwiczeń oraz zadaszone stoły z ławkami. Największą atrakcją Sępopola jest stadion. Są tam rozgrywane mecze. Ponieważ znajduje się on tuż przy szkole, czasem mam tam lekcje wychowania fizycznego. Odbywa się tam bardzo dużo imprez. Niedaleko stadionu położona jest też stanica wodna i bieżnia. Tam również postawiono siłownię i zadaszone stoły z ławami.
Warto by było wybrać się na rowery. Pojechałybyśmy do Lisek do stadniny koni. Kto wie, może pan zajmujący się końmi pozwoli nam nawet pojeździć na którymś z nich.
Tutejsi ludzie są bardzo mili i gościnni. Niektórzy mają własne pasieki, a inni w pobliskich wioskach utrzymują się z hodowli zwierząt oraz rolnictwa.
W Sępopolu nie ma fabryk, więc jest świeże powietrze. Wiele osób w mojej miejscowości ma swoją działkę. Hodowane są tam warzywa i owoce. Jednak są osoby, które mają ogródek, by sądzić kwiaty czy odpocząć.
Jestem pewna, że spodobałoby Ci się to miasteczko. A tym bardziej, że należy do miast Cittàslow.
Pewnie moi rodzice porozmawiają z Twoimi i w najbliższym czasie mnie odwiedzisz. Czekam na Twoją odpowiedź. Pozdrawiam.

Wiktoria


Drogi Piotrku!

Na początku mojego listu chcę Cię serdecznie pozdrowić. Ciekaw jestem, co u Ciebie słychać.
U mnie wszystko po staremu. Mama ostatnio kupiła mi nową grę. Fajnie jest w nią grać, ale nie mogę się doczekać, kiedy zagramy razem. Dlatego też piszę do Ciebie. Mam propozycję, byś przyjechał do mnie na weekend. Przy okazji oprowadziłbym Cię po miasteczku Cittàslow, czyli moim ,,powolnym mieście”, bo Sępopol należy do takich miast.
Sępopol naprawdę jest takim powolnym miastem. Czas w nim płynie jakby wolniej. Ludzie mają czas, żeby porozmawiać ze sobą, są mili i gościnni dla przyjezdnych. Ruch na drogach jest mały. Miejscowi ludzie poruszają się pieszo lub rowerami, nawet osoby z pobliskich wiosek oddalonych kilka kilometrów od mojego miasteczka nimi przyjeżdżają. Sprawia to, że mamy tu czyste powietrze. Są też place zabaw i place z sprzętem do ćwiczeń na świeżym powietrzu. Przy szkole jest duży stadion piłkarski.
Miasto leży na terenie nizinnym w dolinie rzeki Łyny. Płynie ona do granicy z Rosją, dokąd można zorganizować spływ kajakowy mający 13 kilometrów. W miejscowości jest także kilka zabytków, np. kościół gotycki z XIV w., fragmenty murów z 1372r. i secesyjna wieża ciśnień z 1912r., a na obrzeżach miasta zobaczyć można stary cmentarz ewangelicki.
Mieszkańcy sami dbają o to, aby miasto i zabytki były czyste i zadbane. Nawet są ogłaszane akcje sprzątania miasta, na które zgłasza się zawsze dużo chętnych.
Mógłbym Ci jeszcze dużo napisać o Sępopolu, ale najlepiej by było, gdybyś przyjechał i sam zobaczył tę oazę spokoju.
Kończę już mój list i czekam na Twój przyjazd. Jeszcze raz przesyłam gorące pozdrowienia.

Hubert


Droga Dario!

Witam Cię serdecznie. Od naszego ostatniego spotkania minęło już trochę czasu i pomyślałam, że warto byłoby się spotkać.
Piszę do Ciebie, aby zaproponować Ci odwiedziny w moim mieście, Sępopolu. Jest to bardzo powolne i spokojne miasto, jestem pewna, że dobrze wypoczniesz, a po tej wizycie będziesz zmobilizowana oraz gotowa do dalszej nauki.
Jak już wspominałam, Sępopol to powolne i spokojne miasto, w którym, jest wiele zabytków, np. kościół św. Michała Archanioła czy pozostałości starych murów miejskich, klasycystyczne kamieniczki, staropruskie grodzisko zwane „kaczym dołkiem” a także secesyjna wieża ciśnień. Mamy również stanicę wodną, gdzie można wypocząć oraz rozstawić namioty. Gdy pogoda sprzyja organizowane są spływy kajakowe, podczas których wszyscy podziwiają piękną rzeką Łynę z jej bogatą florą i fauną. W miasteczku jest wodospad, doskonałe miejsce do wypoczynku, oraz stadion, na którym często odbywają się mecze, a także park z fontanną w centrum miasta.
W Sępopolu są uprawiane pomidory, które nie tylko goszczą na stołach moich sąsiadów, ale także w całym powiecie bartoszyckim.
W naszym mieście mieszkają bardzo mili i spokojni ludzie. W domu kultury można rozwijać swoje talenty podczas różnorodnych zajęć, na przykład plastycznych i wokalnych. Czasami są organizowane imprezy na stadionie, takie jak dożynki, festyny.
W Sępopolu jest czyste i zdrowe powietrze, ponieważ jeździ tu mniej samochodów, wszyscy tu dbają o środowisko naturalne. W czasie jesieni moża wybrać się na grzyby a latem zjeżdża wielu rowerzystów, ponieważ przez Sępopol prowadzi trasa rowerowa. Przy szkole są korty, na których można pograć w piłkę nożną oraz koszykówkę, siatkówkę.
Jeszcze raz zachęcam Cię do odwiedzin i liczę, że niedługo przyjedziesz do Sępopola, by wypocząć. Jestem pewna, że nie pożałujesz.

Do zobaczenia niebawem. Laura


Droga Maju!              
Na wstępie chciałabym Cię serdecznie pozdrowić. Ciekawa jestem, jak się czujesz. Mam nadzieję, że dobrze.
Wspominałam Ci ostatnio, że Sępopol, w którym mieszkam należy do miast Cittàslow, czyli dosłownie powolnych miast.
Proponuję Ci odwiedziny w Sępopolu, jest tu czyste powietrze i ludzie są gościnni oraz dbają o środowisko. Mamy tu dużo miejsc do odpoczynku, np. posiadamy stanicę wodną, gdzie można rozpalić sobie ognisko lub połowić ryby, gdyż jest ich bardzo dużo. Nie napisałam,
że rzeka Guber wpływa do Łyny a ta płynie aż do Rosji. Można przepłynąć się także katamaranem (takim statkiem) i podczas wycieczki zwiedzać brzegi Łyny. Są  także kajaki, na których organizowane są spływy z Bartoszyc przez Sępopol w kierunku Rosji. Podczas spływu ukoją nerwy dźwięki natury. W miasteczku stoi fontanna, przy której warto o każdej porze odpocząć. Mamy również wodospad, gdzie cudownie jest wsłuchać się w szum wody.
W Sępopolu są różne zabytki, takie jak gotycki kościół parafialny pod wezwaniem Michała Archanioła, w którym znajduje się piękny ołtarz, wydaje mi się, że najładniejszy w całym powiecie bartoszyckim.  Nie wspomniałam jeszcze o placach zabaw dla dzieci i parkach, w których jest dużo zieleni, oraz siłowniach na podwórzu.
Bardzo Cię zachęcam, byś odwiedziła mnie w Sępopolu. Sama widzisz, że warto. Czekam na Twój list i wizytę w moim miasteczku.        
                                                                                                                                    Twoja koleżanka
 Julia


Drogi Kubo!

Wróciłem z ferii spędzonych u Was dopiero kilka dni temu, a już się nie mogę doczekać, kiedy znów Cię spotkam. Jeszcze raz dziękuję za gościnę w Waszym uroczym mieście.
Powrót do szkoły po feriach nie był łatwy. Mam sporo nauki, przecież w przyszłym roku czeka mnie egzamin. Jest ciężko odnaleźć się w szkole po dwumiesięcznym odpoczynku. Rozmawiałem z rodzicami i doszliśmy do wniosku, że powinieneś nas odwiedzić w następne wakacje. Pokarzę Ci wszystkie walory naszego małego miasteczka, Sępopola, który. należy do miast Cittàslow. Wiem, że ta nazwa może Ci niewiele mówić, więc tłumaczę, iż istotą ruchu Cittàslow jest propagowanie kultury dobrego, harmonijnego życia. Miasto stawia na działania prospołeczne i prośrodowiskowe.
Życie tu płynie naturalnym rytmem, żyje się wolniej i spokojniej. Jest czyste powietrze i stawia się na gościnność oraz relaks. Panoramę Sępopola upiększają malownicze szlaki kajakowe i kilka tras rowerowych. Podczas różnych festiwali prezentowane są nasze walory regionalne, kulinarne, obyczaje i lokalne rzemiosło.
A co do zabytków, to od początku istnienia miasta nad okolicą góruje wspaniały gotycki kościół parafialny. Kościół ma trzy nawy. Warto obejrzeć całą cześć malowidła ściennego, ołtarz główny, ambonę i chrzcielnicę. W drewnianej wieży kościelnej jest taras widokowy, z którego roztacza się wspaniały widok na malowniczą okolicę. Na wieży znajduje się muzeum posiadające w swoich zbiorach eksponaty dziejów miasta i okolic. Najstarsza budowlą w Sępopolu jest baszta organistówka. Jest ona wmontowana w mury obronne z XIV wieku.
Jak przyjedziesz możemy także zobaczyć wieżę ciśnień, która pochodzi z 1912 wieku. Powstała w czasie, kiedy w Sępopolu budowano wodociągi miejskie. Wysokość wieży to 29 metrów.
Myślę, że dasz się namówić na przyjazd. Będzie wspaniale i ciekawie, zobaczysz i na pewno nie pożałujesz.
Na razie kończę, ale na pewno wkrótce znowu do Ciebie napiszę. Do koperty wkładam zdjęcie naszego urokliwego miasteczka, które zrobiłem specjalnie dla Ciebie.
Pozdrawiam serdecznie całą Twoją rodzinę.

Paweł


Droga Nikolo!

Na wstępie mojego listu  serdecznie Cię  pozdrawiam. Chciałabym zaprosić Cię do mojego miasta oraz po krótce je opisać.
Sępopol od jakiegoś czasu należy do miast Cittàslow, to znaczy ,,powolnych miast”. Żyje się w nim wolniej i spokojniej. Jeździ w nim mniej samochodów i to dzięki temu mamy czyste i zdrowe powietrze. Ludzie są mili i gościnni, dbają  o środowisko naturalne i zabytki, między innymi nasz piękny kościół, który ma fenomenalny ołtarz i wieżę widokową, gdzie z wielką przyjemnością chodzę. Widać z niej cały krajobraz Sępopola.
Ważnym miejscem spotkań tutejszych mieszkańców jest zadbana stanica nad rzeką Łyną. Urządza się tam pikniki oraz robi się ogniska. Są szlaki rowerowe i kajakowe. Wiosną przylatuje mnóstwo bocianów i innych ptaków. Łyna jest piękną rzeką, w której jest mnóstwo ryb. Bardzo dużo osób łowi je.
W moim mieście jest wiele miejsc służących do odpoczynku i rekreacji, między innymi place zabaw, podwórkowe siłownie, park z fontanną, gdzie wiele osób odpoczywa po ciężkim dniu oraz stadion. Odbywają się tam różne festyny i mecze piłki nożnej. Promowane są tu lokalne produkty i wyroby, a także miejscowe rzemiosło.
Mam nadzieję, że ten krótki opis przekona Cię do odwiedzenia Sępopola.

Twoja przyjaciółka Ola


Droga Kingo!

Na początku mojego listu pragnę Cię z całego serca pozdrowić. Dawno się nie widziałyśmy.
Chcę Cię zaprosić do mojego miasta, Sępopola. Warto tu przyjechać, ponieważ jest tu świeże powietrze i dużo miejsc do odpoczynku, np. wodospad. Jest to miejsce pełne spokoju i odosobnienia. Ludzie w tym miasteczku są mili i życzliwi.
Dbamy o środowisko naturalne i zabytki. Jednym z nich jest kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła, który powstał w połowie XIV wieku. Pięknym miejscem do wypoczynku jest stanica z widokiem na Łynę.
Sępopol słynie z najlepszych i najzdrowszych warzyw. Stąd pomidory trafiają do sklepów w powiecie bartoszyckim.
Mam nadzieję, że przyjedziesz. W takim skromnym i małym miasteczku można odpocząć, ale i się dobrze bawić. Proszę, abyś odpisała na ten list. Tęsknię za tobą. Do zobaczenia.

Gabriela


Cześć Ksawery!

Dziękuje Ci za odpisanie na mój poprzedni list. U mnie wszystko dobrze, mam nadzieję, że u Ciebie też.
Chciałbym Cię serdecznie zaprosić na weekend do Sępopola.
Gdybyś przyjechał, nie nudzilibyśmy się ani na chwilę. Poszlibyśmy sobie do lasu lub na spacer polnymi drogami. Pokazałbym Ci okoliczne wsie. Są naprawdę malownicze.
U mnie w miasteczku jest czyste powietrze, można popływać kajakami po rzece Łynie, odpocząć na stanicy, pograć w piłkę nożną na stadionie lub w siatkówkę plażową przy boisku. Dużo osób w Sępopolu jest miłych i gdybyśmy się zgubili, na pewno wskażą drogę. Tu jest zdecydowanie mniejszy ruch na ulicach i chodnikach, nie tak jak u Ciebie w zatłoczonym i pełnym odgłosów pojazdów mieście.
Mam nadzieję, że przyjedziesz. Czekam na odpowiedź i pozdrawiam!

Mateusz


Cześć Marzeno !
Na początku, Marzenko, chcę Ci podziękować za list, w którym opisałaś mi swoje miasto, Ryn, do którego przeprowadziłaś się niedawno z rodzicami. Wyobraź sobie, że Ryn podobnie jak moje miasto Sępopol należy do miast Cittàslow.
Sępopol to niezwykłe miasto położone na Nizinie Sępopolskiej w dolinie rzeki Łyna. Stąd rzeką można dopłynąć do granicy państwa z Rosją. Mój tata ma kolegę, który posiada łódź i jak odwiedzisz mnie na wakacje latem, to wspólnie przepłyniemy się po rzece. Uwierz mi zachwycona będziesz pięknem krajobrazu i urokiem rzeki. Nie zdradzę ci wszystkiego, ale na pewno czekać na nas będą liczne niespodzianki.
Po wycieczce rzeką zaproszę Cię na lody i spacer w centrum miasta. Muszę Ci się pochwalić, że po przeprowadzonej przebudowie, Sępopol zyskał nowy blask.
Zapraszam Cię bardzo serdecznie do odwiedzenia mnie w wakacje. Podczas pobytu dowiesz się więcej o historii mojego miasta.
Całuję Natalia


Droga Koleżanko!

Na wstępie chciałam Cię bardzo serdecznie pozdrowić. U mnie pogoda jest bardzo zmienna, raz jest ciepło, a raz zimno, ale jest fajnie.
Chciałabym Cię zaprosić do mojego miasta, Sępopola. Należy ono do miast cittàslow, czyli powolnych miast, w których żyje się spokojnie i bez pośpiechu.
Moje miasteczko jest bardzo piękne zimą. Drzewa są wtedy oszronione i jest tak biało, jakby się wjechało do krainy pani Zimy.
Wokół jest dużo parków i wiele miejsc, które warto odwiedzić nie tylko zimą, ale także o każdej porze. Mamy szlak rowerowy, więc warunki do przejażdżek są sprzyjające.
W naszym kościółku znajduje się piękny, zabytkowy ołtarz. Rzeka Łyna przepływająca przez miasteczko łączy się z rzeką Guber. Jak byś chciała, to możemy się przepłynąć katamaranem, by obejrzeć piękne widoki. Jest tu bardzo czyste powietrze dzięki
małej ilości spalin i staramy się dbać o środowisko, ponieważ jest to bardzo ważne .
W Sępopolu są promowane lokalne produkty, na przykład warzywa oraz owoce.
Warto zobaczyć też mur obronny, który został zbudowany w XIV wieku.
Mam nadzieję, że przyjedziesz i się spotkamy, a przy okazji pokarzę Ci te wszystkie piękne miejsca.

Całuję i do zobaczenia.
Marysia


Droga Zosiu!
Witam Cię serdecznie. Dziękuję za Twój ostatni list i zdjęcia z wakacji.
Dawno się nie widziałyśmy, bo od naszego ostatniego spotkania minął już miesiąc. Chciałabym się z Tobą zobaczyć, dlatego pomyślałam, że mogłabyś mnie odwiedzić. Zawsze spotykałyśmy się u Ciebie, więc tym razem zapraszam Cię do Sępopola, miejscowości, w której mieszkam.
Sępopol to małe miasteczko w województwie warmińsko-mazurskim, niedaleko Bartoszyc, należące do grupy miast Cittàslow, których symbolem jest ślimak. Tylko się nie przestrasz, w Sępopolu nikt nie chodzi wolno jak ślimak. Symbolizuje on, że tu życie jest spokojniejsze, w zgodzie z naturą.
Mieszkam nad rzeką Guber, która niedaleko mojego domu łączy się z rzeką Łyną i płynie aż do Rosji. Rano, otwierając okno w moim pokoju, usłyszysz szum wodospadu oraz śpiew ptaków. Będziesz mogła sobie odpocząć od hałasu przejeżdżających koło Twojego bloku samochodów.
W Sępopolu są przepiękne zabytki, np. gotycki kościół i mury na końcu miasta. Działa u nas także Uniwersytet Trzeciego Wieku, do którego należy moja babcia. Panie spotykają się i gotują pyszne pierogi, pieką ciasta a wszystkich tych smakołyków można spróbować na różnych imprezach, np. w domu kultury. Poza tym ludzie tu żyjący są bardzo serdeczni i gościnni.
Zosiu, jeśli przyjedziesz do mnie, na pewno odpoczniesz, pooddychasz czystym powietrzem. Pójdziemy obejrzeć panoramę Sępopola z wieży kościelnej. Pokażę Ci także wodospad, stanicę wodną, a wieczorem odpoczniemy przy fontannie w parku.
Pozdrawiam Cię i przesyłam uściski od moich rodziców. Czekam z niecierpliwością na Twój przyjazd. Do zobaczenia wkrótce.

Natalia


Plakaty zachęcające do przyjazdu do Sępopol, wykonane przez uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sępopolu