Pomysł strażaków z Reszla już może uratować życie

Fot. archiwum FB/OSP Reszel

Budżety obywatelskie cieszą się dużą popularnością w każdym samorządzie, który stosuje takie rozwiązania. Zadania są różne i służą mieszkańcom większych lub mniejszych społeczności. Ale zdarzają się takie, jak te w Reszlu, zgłoszone przez tamtejsze OSP.


Działanie w straży to nie tylko gaszenie pożarów, nie tylko akcje, ale też szeroko pojęta prewencja. Strażacy OSP Reszel robią to na różne sposoby. W ramach propozycji do Reszelskiego Budżetu Obywatelskiego, które złożyli przed rokiem otrzymali niedawno hydrauliczną wyważarkę do drzwi. Sprzęt już jest „na stanie” wozu strażackiego i nawet był używany w akcji. W poniedziałek (14.10) realizacji doczekała się też druga propozycja reszelskich ochotników.

Tą propozycją jest defibrylator, który zawisł właśnie na ścianie miejskiego ratusza.

Centrum miasta w sezonie tętni życiem, przewijają się tu tysiące turystów. AED to takie urządzenie, które – użyte odpowiednio szybko – naprawdę realnie zwiększa szanse na przeżycie – mówi Andrzej Adamiak z reszelskiego OSP. Podobny sprzęt strażacy mają na wyposażeniu swojego wozu, ale takich rzeczy nigdy za wiele.

Z tego co wiem to jest to pierwszy ogólnodostępny AED w powiecie. Liczymy, że za naszym przykładem pójdą inni – dodaje druh Adamiak. AED znajduje się w specjalnej skrzyni, która zapewnia ochronę przed mrozem i stanowi też zabezpieczenie. Każde otwarcie sygnalizowane jest głośnym alarmem.

Narzędzie ratujące życie jest gotowe do użycia, ale oby nigdy nie było potrzebne. Tymczasem strażacy już zapraszają pod ratusz w środę (16.10) w godzinach 9-12. Klasy pożarnicze ZS Reszel będą rozmawiać o czadzie i zagrożeniach z nim związanych, a strażacy pokażą jak używać defibrylatora.

Marek Szymański

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA: redakcja@nowiny24.net