Tydzień Mediacji w olsztyńskim sądzie

Fot. internet

Od poniedziałku 14 października w Sądzie Okręgowym w Olsztynie trwa tzw. Tydzień Mediacji. Wszyscy zainteresowani mogą liczyć na dyżury z profesjonalnymi mediatorami.W związku z przypadającym na 17 października Międzynarodowym Dniem Mediacji oraz Tygodniem Mediacji w dniach 14-18 października w Sądzie Okręgowym w Olsztynie zostały zaplanowane wydarzenia, których celem jest budowanie w społeczeństwie wizerunku mediacji, jako skutecznego i szybkiego sposobu rozwiązywania konfliktów.

Dyżury mediatorów
Z tej okazji profesjonalni mediatorzy będą pełnili od poniedziałku do piątku dyżury w Sądzie Okręgowym w Olsztynie. Punkt dyżuru mediatorów jest usytuowany naprzeciwko szatni, w holu na parterze budynku sądu. Mediatorzy przybliżą wszystkim zainteresowanym istotę mediacji oraz jej zalety. W trakcie spotkania z dyżurującym mediatorem będzie można także uzyskać bezpłatną konsultację w zakresie szukania rozwiązania konkretnego problemu w drodze mediacji.

Mediatorzy będą dyżurować w godzinach od 10 do 14.

Forum mediacyjne
W ramach Tygodnia Mediacji w dniach 15 i 16 października w sali nr 503 Sądu Okręgowego w Olsztynie, w godzinach od 9 do 15, odbędzie się II Warmińsko- Mazurskie Forum Wymiany Doświadczeń w Mediacji, którego współorganizatorem jest  Wojewódzkie Centrum Arbitrażu i Mediacji w Olsztynie. W pierwszej części Forum będą poruszane tematy związane z praktycznym wymiarem mediacji, natomiast druga część Forum ma być okazją do wymiany doświadczeń i poglądów w celu poprawy procesu mediacyjnego na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Uczestnikami tego wydarzenia będą sędziowie, prokuratorzy, kuratorzy oraz urzędnicy z okręgu właściwości Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Z kolei 18 października w sali nr 503 Sądu Okręgowego w Olsztynie odbędzie się VI Olsztyńskie Forum Mediacyjne, organizowane przez Koordynatora ds. mediacji Sądu Okręgowego w Olsztynie. Uczestnikami forum mediacyjnego będą mediatorzy ze stałej listy mediatorów, prowadzonej przez Prezesa Sądu Okręgowego w Olsztynie oraz mediatorzy współpracujący z prezesami sądów rejonowych okręgu olsztyńskiego.

Dlaczego mediacja?
Mediacja to alternatywna metoda rozwiązywania sporów i próba doprowadzenia do ugodowego rozwiązania konfliktu na drodze dobrowolnych negocjacji. Dzięki mediacji możemy uniknąć stresu związanego z koniecznością udziału w postępowaniu sądowym. Poza tym proces sądowy często jest długotrwały i bardzo sformalizowany, gdzie uczestnicy nie zawsze do końca rozumieją narzucane im zasady i procedury. Tymczasem mediacja pozwala zakończyć spór szybko i niewielkim kosztem, a także – co jest równie ważne – w sposób możliwy do zaakceptowania przez obie strony, bez poczucia porażki. Natomiast w przypadku wydania orzeczenia sądowego rozstrzygnięcie sporu nie zawsze kończy konflikt, a często jeszcze go potęguje.

Szczegółowy wykaz wydarzeń związanych z obchodami Tygodnia Mediacji znajduje się na internetowej stronie Sądu Okręgowego w Olsztynie (www.olsztyn.so.gov.pl).

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA: redakcja@nowiny24.net