Prawdziwa lekcja historii. Mrągowska młodzież sprzątała stary cmentarz żydowski

fot. Magdalena Lewkowicz

Uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 w Mrągowie uporządkowali jedyny ocalały cmentarz żydowski w powiecie mrągowskim, znajdujący się w Mikołajkach. To kolejna tego typu inicjatywa mrągowskiej młodzieży, która ma już doświadczenie w porządkowaniu tego typu miejsc.Uczniowie ZS nr 2 wcześniej wysprzątali już m.in. cmentarze w Czerwonkach gm. Mrągowo oraz w Gajnem, niedaleko Piecek. We wtorek 22 października wolontariusze zajęli się cmentarzem żydowskim w Mikołajkach.

Miejsce pochówku w Mikołajkach – kirkut – zostało założone 1881, ale na jego terenie znajdują się również nagrobki z lat wcześniejszych. Ma powierzchnię 0,06 ha i jest jedną z nielicznych zachowanych nekropolii żydowskich na Mazurach. Do czasów obecnych zachowało się kilkadziesiąt nagrobków z napisami w języku hebrajskim i niemieckim. W 2006 roku został uporządkowany dzięki staraniom miejscowej ludności oraz Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

Dziś posprzątany i upamiętniony przez młodzież klasy 3d z ZS nr 2 w Mrągowie. Edukacja przez działanie. Zaczęliśmy od zasad sprzątania na cmentarzu żydowskim, historii judaizmu, poprzez zasady pochówku, tradycji na cmentarzach żydowskich, symboli na macewach. Spisaliście się jak zawsze, dziękuję – napisała na swoim profilu w mediach społecznościowych Magdalena Lewkowicz, nauczycielka historii, współinicjatorka akcji.

Projekt „Zapomniany świat” realizowany był w ramach Funduszu Inicjatyw Młodzieżowych.

Marek Szymański

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA: redakcja@nowiny24.net

fot. Magdalena Lewkowicz