Bez pobłażania dla pijanych kierowców. Skąd oni się biorą?

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. materiały policji

Jazda pod wpływem alkoholu stanowi ogromne zagrożenie, nie tylko dla samych kierujących. Niestety mimo wielu policyjnych apeli o rozwagę i odpowiedzialność są osoby, które ryzykują własne życie i innych. O braku pobłażliwości dla takich zachowań przekonało się w ostatnim czasie czterech kierowców w powiecie mrągowskim.


W piątek po godzinie 23. na ulicy Rynkowej w Mrągowie policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę osobowego renault. Badanie alkomatem wykazało, że amator jazdy „na podwójnym gazie” miał ponad 1,2 promile alkoholu w organizmie. Mało tego – okazało się, że nie posiada – i nigdy nie posiadał! – prawa jazdy.

Trzy godziny później funkcjonariusze zatrzymali 19-letniego kierowcę volkswagena. Młody mężczyzna miał ponad 0,2 promila. Zanim wsiadł za kierownicę wypił alkohol. To jednak nie jedyne wykroczenie jakie popełnił. Kontrola wykazała, że i on nie miał przy sobie obowiązkowego prawa jazdy.

Kiedy minęła kolejna godzina policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującą mercedesem. 35-latka zdecydowała się na jazdę mimo, że miała w organizmie prawie 3 promile alkoholu. Na domiar złego nie posiadała przy sobie prawa jazdy, a samochód od maja nie posiadał aktualnych badań technicznych.

W niedzielę po godzinie 18. funkcjonariusze policji otrzymali informację o kolizji drogowej do jakiej doszło na trasie Prawdowo – Stare Sady w gminie Mikołajki. Tam kierowca toyoty doprowadził do zderzenia z jadącym z naprzeciwka kierowcą subaru. Badanie alkomatem wykazało, że sprawca zdarzenia miał ponad 3 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna odpowie teraz za kierowania w stanie nietrzeźwości oraz za spowodowanie kolizji drogowej.

Za kierowanie w stanie nietrzeźwości według kodeksu karnego grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności i zakaz prowadzenia pojazdów nawet do lat 15, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten może być orzeczony to 3 lata – przypomina mł. asp. Dorota Kulig z mrągowskiej komendy policji. – Ponadto osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości będzie musiała się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeknie świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych.

źródło: KPP w Mrągowie

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA: redakcja@nowiny24.net