Górowo Iławeckie. Dziś możemy wszyscy spać spokojnie

Obrady władz polskich Cittaslow. Fot. archiwum

O tym, jaki był dla miasta Górowo Iławeckie mijający rok oraz o tym, jak  członkostwo w Stowarzyszeniu Polskich Miast Cittaslow wpływa na rozwój małych miast Warmii i Mazur rozmawiamy z Jackiem Kostką, burmistrzem Górowa Iławeckiego i jednocześnie prezesem Stowarzyszenia Polskich Miast Cittaslow.Jaki był dla miasta Górowo Iławeckie mijający rok?
—  Rok 2019 był rokiem trudnych inwestycji. Trudnych, bo obie przebiegały pod nadzorem archeologicznym i konieczne do spełnienia były bardzo restrykcyjne wymagania konserwatora zabytków. Pierwszą był remont wodociągu położonego w większości na terenie średniowiecznego obszaru zabudowy naszego miasta. To że udało się doprowadzić to przedsięwzięcie do końca, to efekt wielkiej determinacji zarówno pracowników urzędu, jak i wykonawcy. Pierwszą trudnością był fakt, że nie zachowała się żadna dokumentacja zbudowanego ponad 100 lat temu wodociągu, a co więcej przez ostatnie kilkadziesiąt lat kolejne naprawy awarii nie były nigdzie odnotowywane. Trzeba było ustalać jego przebieg za pomocą detektorów metalu, których pomiar w praktyce okazał się nie zawsze precyzyjny. Na przeszkodzie stanęła duża liczna innych instalacji i pozostałości blisko 700 letniej historii naszego miasta. Druga trudność wynikała z tego, że chcieliśmy uniknąć całkowitego zniszczenia dróg w obrębie inwestycji, dlatego większa część wodociągu wykonywana była metodą podziemnego przecisku hydraulicznego. Dość powiedzieć, że łatwo nie było. Stare rury, które jeszcze dostarczały wodę, kruszyły się jak szkło, awaria goniła awarię. Często prace wykonawcy i naszego Ewixu ciągnęły się prawie do rana. Za co jeszcze raz im serdecznie dziękuję.

  Jakie wymierne efekty przyniosły te prace?
—  Bezpośrednim efektem jest obecnie znacznie lepsze ciśnienie wody w dużej części miasta. Jednak najważniejsze jest zastąpienie starych, często łatanych drewnianymi kołkami rur wodociągowych nowoczesną i wydajną instalacją. Jedną z największych obaw było bowiem, że ta stara, któregoś dnia odmówi pracy na miesiące paraliżując miasto. Dziś możemy wszyscy spać spokojnie. Jesteśmy po bardzo dobrych rozmowach z władzami naszego powiatu, który jest właścicielem całości dróg, pod którymi kładliśmy nowy wodociąg. Myślę że w ciągu najbliższych 2-3 lat wspólnie położymy na nich nową nawierzchnię.

  Mieszkańcy z zainteresowaniem obserwowali remont budynku urzędu miasta. Co tam zostało zrobione?
—  Drugą z inwestycji była rewitalizacja zabytkowego ratusza, który od kilku lat zamiast być wyjątkową w skali województwa atrakcją historyczną i ozdobą górowskiego rynku powoli zaczynał straszyć. Remont przywrócił dawny blask elewacji, a hol i toalety ratusza zostały dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Najważniejszą jednak częścią inwestycji była adaptacja gotyckich piwnic naszego magistratu, jako otwartej przestrzeni społecznej. Oddane są do użytku 3 kameralne sale, mała kuchnia i oczywiście toalety. Już dziś odbywają się tak zajęcia w ramach projektów realizowanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej czy Ośrodek Kultury.

Najważniejszą częścią inwestycji była adaptacja gotyckich piwnic magistratu, jako otwartej przestrzeni społecznej. Fot. archiwum

  Kto finansował te remonty?
—  To efekt projektu sfinansowanego w większości ze środków RPO Warmia i Mazury w ramach projektu, podobnie jak zagospodarowanie Stawu Garncarskiego i rewitalizacja doliny rzeki Młynówki. Dofinansowanie dostaliśmy działając w sieci Stowarzyszenia Polskich Miast Cittaslow.

  Jak to się stało, że ta organizacja pomaga w realizacji takich zadań?
— 
Kluczem sukcesu ruchu Cittaslow jest współpraca miast. Zarówno burmistrzów, jak i pracowników urzędów i instytucji naszych samorządów. Dziś sieć Cittaslow w Polsce to 31 miast i 1 gmina wiejska, 6 miast kandydackich. Specjalny status mają członkowie wspierający: Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Powiat Olsztyński, a także przyjaciel sieci Grupa Szynaka sp. z o. o. Największym sukcesem ruchu Cittaslow jest docenienie potencjału niewielkich miast przez władze samorządu województwa. Zauważalni stajemy się także z poziomu Brukseli. W tym roku na przykład wspólnie prezentowaliśmy nasze osiągnięcia i zamierzenia w Parlamencie Europejskim.

  Jakie macie plany na przyszłość?
—  Obecnie z powodzeniem tworzymy nową strategię działania na kolejne lata. Mamy za sobą warsztaty burmistrzów i pracowników merytorycznych. Efektem ich pracy jest wstępna propozycja strategii działań na kolejne lata. Przed nami konsultacje społeczne, które prowadzili będziemy w każdym z miast. Zapaszmy do nich przede wszystkim przedstawicieli organizacji pozarządowych i przedsiębiorców. Otwarci jesteśmy jednak na opinie wszystkich mieszkańców.

rozmawiał
Tomasz Miroński

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA: redakcja@nowiny24.net