Kolejna legenda punk-rocka odwiedzi mrągowski klub

Moskwa otworzy koncertowy sezon w Ceglanej. Fot archiwum zespołu/kadr.org.pl

Klub Ceglana nowy rok rozpoczyna od Punk-Rockowej Nocy w Mrągowie. Gwiazdą wydarzenia będzie zespół Moskwa. W roli supportu pojawi się rosyjski zespół Cock Joker. Koncert odbędzie się 11 stycznia. Początek o godz. 20.00.


Moskwa jest jednym z najważniejszych zespołów, które miały swój wkład w budowanie dopiero rodzącej się sceny punk rockowej w Polsce. Obok Dezertera, TZN Xenny, Deutera i Kryzysu. Dowodzona od początku przez Pawła Gumolę zadebiutowała na festiwalu w Jarocinie w 1984 roku, od razu kwalifikując się do „złotej ósemki” laureatów. Rok później w Jarocinie muzyków sfilmował Piotr Łazarkiewicz, autor dokumentu „Fala”, zaś w 1986 roku w tym samym miejscu zespół trafił na ekipę Andrzeja Kostenki, który na zlecenie stacji BBC kręcił „My Blood, Your Blood”.

Kolejne lata przyniosły w historii Moskwy jeszcze dwa epizody filmowe. Najpierw w 1988 roku Wiesław Helak wykorzystał muzykę zespołu do filmu „Opowieść Harleya” z Janem Jankowskim, a wkrótce po nagrania Moskwy sięgnął ponownie Piotr Łazarkiewicz, tym razem do dokumentu „Więcej bluesa” (1988).

Oczywiście Moskwa to nie tylko bywalcy odbiorników telewizyjnych. Kaseta „Nigdy!” (1986) zyskała wielką popularność wśród młodzieży zbuntowanej przeciwko systemowi socjalistycznemu, podobnie jak debiutancki longplay „Moskwa” (1989). Grupa przypieczętowała swoją popularność udziałem w największych imprezach: Nowa Scena w Sopocie, Róbrege czy podczas kolejnych edycji festiwalu w Jarocinie. Po wydaniu płyty „Życie niezwykłe” (1990), która była ewidentnym odejściem od punk rockowej stylistyki, Moskwa zawiesiła działalność na całe 10 lat. Zespół pod dowództwem niezmordowanego „Gumy” powrócił w 2001 roku koncertując m.in. z Dezerterem (trasa), Armią (trasa) czy swoimi idolami z lat młodości, brytyjskim GBH.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA: redakcja@nowiny24.net