Nurkowie doskonalą swoją technikę na Czosie

Fot., archiwum WOSZK Mrągowo

Na mrągowskim jeziorze Czos odbywa się zgrupowanie poligonowe nurków minerów 12 i 13 Dywizjonu Trałowców oraz nurków inżynierii 8 i 43 Batalionu Saperów.Zgrupowanie, w którym uczestniczy 59. żołnierzy potrwa do 21 lutego. Nurkowie doskonalą umiejętności prowadzenia działań bojowych w trudnych warunkach zimowych, a przy okazji podwyższają kondycję korzystając z obiektów sportowych WOSzK Mrągowo. Dowódcą zgrupowania jest kmdr por. L. Mazur z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Zajęcia obejmują nurkowania na jeziorze Czos, w czasie których nurkowie doskonalą technikę oraz prace podwodne. Nurkowie o niższych kwalifikacjach nurkują z wykorzystaniem autonomicznego sprzętu nurkowego, zasilanego powietrzem a nurkowie minerzy i starsi nurkowie minerzy w aparatach o obiegu półzamkniętym, zasilanych mieszaninami oddechowymi. Natomiast nurkowie minerzy trenują poszukiwanie zatopionych przedmiotów za pomocą Systemu Wykrywania Min AUV GAVIA, sonarów oraz podwodnych wykrywaczy min, identyfikację i neutralizację przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych. Szkolą się także w stropowaniu i wydobywaniuna powierzchnię przedmiotów w warunkach ograniczonej widzialności i w warunkach zimowych.

Wszyscy nurkowie i personel medyczny, doskonalą umiejętności w zakresie autoratownictwa i asekuracji w parze, które obejmują symulację wypadku nurka, holowanie nurka do pomostu lub łodzi, wydobycie na powierzchnię i leczenie w komorze dekompresyjnej. Medyczne i hiperbaryczne zabezpieczenie szkolenia realizuje personel medyczny z Grupy Medycyny Podwodnej Komendy Portu Wojennego Świnoujście.
Nurkowie inżynierii z 8. i 43. BSAP oprócz nurkowania w sprzęcie autonomicznym, zasilanym powietrzem, doskonalą umiejętności wykonywania prac podwodnych z wykorzystaniem zestawu narzędzi hydraulicznych z „Morskiego kontenera wsparcia inżynieryjnego”, polegające na naprawie elementów budowli hydrotechnicznych pod wodą, cięcie elementów konstrukcyjnych pod wodą oraz kruszenie przedmiotów skalnych i betonowych pod wodą.

Więcej zdjęć [GALERIA WOSZK MRĄGOWO]

źródło: WOSZK Mrągowo

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA: redakcja@nowiny24.net