To najważniejszy dzień w kalendarzu ZS im M. Rataja w Reszlu [GALERIA]

Dzień patrona w Zespole Szkół im. M. Rataja w Reszlu. fot. archiwum szkoły

19 lutego to najważniejsza data w kalendarzu roku szkolnego Zespołu Szkół im. M. Rataja w Reszlu. Tego bowiem dnia, w rocznicę urodzin Macieja Rataja oddajemy hołd Patronowi szkoły.Rok 2020 jest także szczególny dla szkoły. Świętujemy bowiem 30. rocznicę nadania szkole imienia naszego patrona oraz 65. rocznicę powstania dzisiejszej szkoły przy ul. Łukasińskiego. Obchody ku czci pamięci byłego Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej rozpoczęła msza święta w intencji pracowników szkoły, za pomyślność i dobrą przyszłość. Następnie dyrektor szkoły oraz przybyli goście złożyli wieńce pod pomnikiem M. Rataja na dziedzińcu szkolnym.

Uroczysty apel pomógł zebranym dokonać retrospekcji. Wrócić do roku 1946, kiedy przy ul. Podzamcze otworzono „Państwowe gimnazjum mechaniczno – stolarskie”, a naukę rozpoczęły pierwsze dwie klasy. Ileż zdarzeń, ludzi, doniosłych i smutnych chwil przewinęło się od tamtej pory w historii szkoły aż do dzisiaj… Wspomnienia się zacierają, twarze giną w czeluściach pamięci, a jedynym, co może pomóc przetrwać chwilom dla kolejnych pokoleń, są słowa tych, dzięki którym Zespół Szkół w Reszlu znają wszyscy. Iluż z nich do dzisiaj mówi, iż spędzili tutaj swoje najpiękniejsze lata…

Takim przemyśleniom służył tegoroczny apel, który zgromadził licznych gości – emerytowanych nauczycieli, partnerów i przyjaciół szkoły. Waldemar Mieszkowski, dyrektor Zespołu Szkół w swoim przemówieniu podkreślił znaczenie, jakie Maciej Rataj odegrał dla rozwoju państwa polskiego. Wskazał na wartości, którym marszałek podporządkował całe swoje życie: „Maciej Rataj kierował się w życiu zasadami „Bóg, honor, ojczyzna”, co przełożyło się na jego zaangażowanie służbie Polsce i narodowi polskiemu. Wiedział, że dom, szkoła i wiara kształtują w młodych ludziach poczucie przynależności, ich mądrość, roztropność, jak też wolność od zła. (..) Rodzinę, uznawał za najważniejszy element w rozwoju człowieka”.

Radny powiatu kętrzyńskiego Piotr Węglarski odczytał list senator RP Małgorzaty Kopiczko, która skierowała do dyrektora zespołu „gratulacje i słowa uznania za codzienny trud i zaangażowanie w kształcenie i wychowanie młodzieży (…) Przekazuję wyrazy szacunku za dotychczasowe osiągnięcia. Niech kolejne lata działalności szkoły przyniosą sukcesy pozostawiając ślad wdzięczności w sercach wychowanków”. Pani senator złożyła także uczniom i rodzicom życzenia sukcesów i wytrwałości w dążeniu drogą własnych marzeń.

Nie będzie przesadą stwierdzenie, iż w dalszej część uroczystości zostaliśmy przeniesieni w czasie… Prowadzący przedstawili historię szkoły, podpierając się licznymi zdjęciami, wspomnieniami, faktami, starając się odnieść do tego, co dzisiaj buduje markę „Zespół Szkół im. M. Rataja w Reszlu”. Obecni na apelu z ogromnym zainteresowaniem przysłuchiwali się barwnemu opisowi tworzenia szkoły rok po roku. Wielu z obecnych emerytowanych nauczycieli, dyrektorów odszukało siebie na zdjęciach i przypomniało sobie różnorodne fakty, które z całą pewnością do dzisiaj wywołują wzruszenie, ogromny sentyment i ciepły uśmiech. A na kolejnych fotografiach przewijały się szkoła na Podzamczu, warsztaty szkolne, gospodarstwo szkolne, internat, biblioteka szkolna, historia Klubu Jeździeckiego „Ułan”, zdjęcia z dożynek, wykopek, historia zespołu folklorystycznego „Pompadryty”, koła dekoratorskiego i teatralnego, gazetki szkolnej „Rolek”, przypomniano sukcesy sportowe szkolnych szczypiornistek.

Usłyszeliśmy też nazwiska kolejnych dyrektorów, a trzech z nich podzieliło się z nami swoimi wspomnieniami z lat 80-tych, 90-tych aż do roku 2008. Wysłuchaliśmy Jerzego Paukszto (1982- 1991), Jerzego Bajorka (1980-2001) i Ryszarda Kawczyńskiego (1998 – 2008). O odprawę muzyczną uroczystości zadbał zespół muzyczny z grupą instrumentalną (gitary, klawisze, perkusja). Reżyserem uroczystości była Ewa Piechota.

Julita Woźniakowska

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA: redakcja@nowiny24.net