Mrągowskie targi pracy odwołane. W tle… koronawirus!

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu Fot. YONHAP/AFP

Z półek sklepowych znikają makarony, mąka, konserwy, a także mydło i płyny higieniczne, zaś w górę idą ceny maseczek, które rzekomo chronią przed zarażeniem, a w rzeczywistości bardziej przed zarażaniem, co jest istotną różnicą. Zaczyna się ogólna panika.Na elektroniczną skrzynkę pocztową naszej redakcji przyszedł mail, w którym autor pyta czy to prawda, że zaplanowane na piątek 6 marca Targi Pracy i Edukacji Powiatu Mrągowskiego zostały odwołane ze względu na koronowirusa.

Zapytaliśmy u źródła, w Starostwie Powiatowym, które jest współorganizatorem targów. – Wolimy dmuchać na zimne – powiedział nam wicestarosta Paweł Długoborski. Jak się dowiedzieliśmy, jeden z dyrektorów szkół zainteresowanych targami zapowiedział, że nie puści swoich uczniów. – Zdecydowaliśmy wspólnie z Powiatowym Urzędem Pracy w Mrągowie, że nic się nie stanie, jeśli te targi odbędą się w nieco późniejszym terminie – dodał wicestarosta mrągowski. Kiedy? – Jak się nastroje w narodzie uspokoją – usłyszeliśmy.

W ubiegłym tygodniu w jednej z mrągowskich przychodni miał się pojawić pacjent, u którego wstępnie stwierdzono zakażenie koronawirusem, jednak spekulacje ucięła Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Mrągowie. – Pragnę wszystkich uspokoić, nie ma stwierdzonego żadnego przypadku koronawirusa w Mrągowie – powiedziała Beata Doraczyńska, dyrektor mrągowskiego Sanepidu dla portalu Mrągowo24.info.

W Polsce pierwszy – i jak dotąd jedyny – potwierdzony przypadek koronawirusa SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19, pojawił się województwie lubuskim w środę 4 marca. Wirus potwierdzono w ponad 70 krajach. Zanotowano ponad 94 tysiące przypadków zakażenia. Od początku epidemii na całym świecie zmarło ponad 3200 osób.

Interaktywna mapa, na której zaznaczone są miejsca, gdzie wykryto zakażenia koronawirusem. Opracowali ją naukowcy z Centrum Nauki o Systemach i Inżynierii amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa.