Rzeź na starych dębach w Bożem z finałem w prokuraturze?

Fot. archiwum/Fundacja Dzika Polska

Na początku marca w mediach społecznościowych w naszym regionie zaczęło wrzeć. I nie z powodu koronawirusa, a z przyczyn – można powiedzieć – „naturalnych”. Dokładnie z przyczyn związanych z… naturą.Fundacja Dzika Polska z siedzibą w Białymstoku zainteresowała się sprawą wycinki dębów w miejscowości Boże w gminie Mrągowo. Wycięto tam 24 dęby, z których część przetrwała obie wojny. Inwazji wirusa SARS-CoV-2 drzewa – niestety – nie przetrwały.

Według fundacji szacowana wartość drewna znacznie przekracza ponad pół miliona złotych. – Na wyciętych dębach stwierdziliśmy ponad 1000 egzemplarzy chronionych porostów, na zniszczenie których nie uzyskano zgody RDOŚ – twierdzą członkowie fundacji Dzika Polska. Podstawą wycinki miało być przywrócenie terenu nieużytkowanego do działalności rolniczej.

Urzędnicy z gminy, pod którą teren podlega, nie wydali pozwolenia na wykonanie wycinki. Bo nie musieli, ponieważ w świetle przepisów droga ta nie była drogą, a nieużytkiem. A zgodnie z art. 83f ust. 1 pkt. 3b ustawy o ochronie przyrody „usunięcie drzew lub krzewów usuwanych w celu przywrócenia gruntów nieużytkowych do użytkowania rolniczego nie wymaga uzyskania zezwolenia”. Wójt gminy przyznał, że miał w tej sprawie związane ręce. – Prawo jest w tej kwestii niedoprecyzowane. Prywatny właściciel to wykorzystał. Ani pole obok, ani droga, która jest działką, nie są gminne.

Czy wycinka została powstrzymana? Niewykluczone, ponieważ mówi się, że właściciel działki zamierzał wyciąć kolejnych 46 dębów. Tymczasem sprawa trafiła na policję w Mrągowie. Wszczęto czynności sprawdzające art. 181, par. 1 kk (kto powoduje zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5), na miejscu był także prokurator, zaś w połowie marca nielegalny charakter wycięcia dębów w Bożem potwierdził Michał Woś, minister środowiska.

Sprawa ma charakter rozwojowy – będziemy się jej baczniej przyglądać.

fot. archiwum twitter/Ministerstwo Środowiska

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA: redakcja@nowiny24.net