Gniazdo uratowane. Teraz bociania rodzina może się wprowadzać

Fot. Nadleśnictwo Mrągowo/archiwum

Jeszcze przed sezonem lęgowym w Nadleśnictwie Mrągowo odbyła się akcja ratowania gniazda bociana czarnego. Dzięki współpracy leśników z Komitetem Ochrony Orłów jedno z gniazd udało się odbudować.Bocian czarny to duży ptak osiągający ponad (1) metr wysokości. – W naszym kraju bociany czarne są ptakami migrującymi, przylatują do nas na początku kwietnia i odlatuję na przełomie sierpnia i września – tłumaczy Natalia Majka, specjalista ds. edukacji leśnej i ochrony przyrody w Nadleśnictwie Mrągowo. – W przeciwieństwie do bociana białego prowadzi bardziej skryty tryb życia i gnieździ się w lasach. Najczęściej bytuje na mokradłach, terenach niedostępnych dla ludzi. Występuję w całej Polsce, lecz mimo to jest to rzadki ptak i żeby go zobaczyć trzeba mieć dużo szczęścia.

Zanim bociana czarnego objęto ochroną był ptakiem bardzo nielicznym (ok. 70 par). Obecnie dzięki ochronie jego liczebność w Polsce około 2000 par i jego populacja jest stabilna.

Bocian czarny jest objęty ochroną strefową. Obszar wokół gniazda podzielony jest na dwie części. Pierwsza całoroczna to obszar wokół gniazda o promieniu 200 metrów, gdzie stały zakaz wejścia obowiązuje cały rok oraz druga – okresowa w odległości 500 metrów od gniazda, gdzie zakaz wejścia trwa od 15 marca do 31 sierpnia, czyli od przylotu do odlotu ptaków.

W naszym nadleśnictwie mamy cztery takie strefy, lecz tylko jedna z nich jest stale zasiedlana przez bociana czarnego – dodaje Natalia Majka. Dlaczego tak się dzieje? – Nie wiemy, lecz są to ptaki bardzo płochliwe i właśnie w tym okresie powinniśmy bardzo uważać aby ich nie przestraszyć. Dzięki współpracy z Komitetem Ochrony Orłów udało nam się jedno z gniazd odbudować.

Gniazdo częściowo spadło, lecz było widać, że zeszłoroczny lęg się odbył. Ornitolodzy poprawili konstrukcję gniazda ptaka i jest nadzieja, że bocian czarny zasiedli je w tym roku. – Dziękujemy za współprace Komitetowi Ochrony Orłów i czekamy na rezultaty.

źródło: Nadleśnictwo Mrągowo

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA: redakcja@nowiny24.net