Defibrylator w urzędzie? Czemu nie. Brawo Mrągowo!

Fot. Paweł Krasowski/mragowo.pl

To dobra wiadomość! Urząd Miejski w Mrągowie został wyposażony w… defibrylator AED. Urządzenie ratujące życie osobom, u których doszło do nagłego zatrzymania krążenia, zamontowano wewnątrz budynku, na pierwszym piętrze (obok wejścia do pokoju Ewidencji Działalności Gospodarczej). Z defibrylatorem poradzi sobie każdy, choć i tak pracownicy urzędu, ci od pierwszej pomocy, przeszli specjalne szkolenie z jego obsługi.Defibrylator AED to automatyczne urządzenie, które za pomocą poleceń głosowych i wizualnych potrafi przeprowadzić nawet osobę bez przygotowania medycznego przez procedurę bezpiecznej defibrylacji w zatrzymaniu krążenia.

Do naszego urzędu przychodzi wiele osób, by załatwić swoje sprawy. Mam jednak nadzieję, że nigdy nie będzie potrzeby użycia defibrylatora, ale jeśli zdarzy się sytuacja zagrożenia życia, to będziemy na to przygotowani – mówi Stanisław Bułajewski, burmistrz Mrągowa. – Dodam również, że pomysłodawcą zakupu defibrylator dla urzędu był pan Maciej Dzimidowicz. Dziękuję za dobry pomysł, z przyjemnością go zrealizowałem.

Defibrylator AED został zainstalowany również w hali widowiskowo-sportowej przy ulicy Kopernika w Mrągowie. Urządzenia zakupiono z miejskiego budżetu. Władze miasta chcą, by w przyszłości urządzenia pojawiły się również w innych placówkach i były zamontowane na zewnątrz budynków.

Szacuje się, że w Polsce z przyczyn związanych z nieprawidłowym działaniem serca umiera ponad 160 tys. osób rocznie. Większość to ofiary nagłego zatrzymania krążenia, często mylonego z zawałem. Nagłe zatrzymanie krążenia to stan, w którym serce przestaje pracować w prawidłowy sposób, a jego skutkiem może być niedotlenienie organizmu. Po upływie około czterech minut od ustania krążenia dochodzi do nieodwracalnych zmian w centralnym układzie nerwowym. Zatrzymanie krążenia może zdarzyć się każdemu bez względu na wiek, płeć, stan zdrowia, czy styl życia.

źródło: UM Mrągowo

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA: redakcja@nowiny24.net