Prezes TBS niewinny. Sprawa sprzed kilku lat wyjaśniona

Fot. archiwum Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich

Nowy prezes mrągowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego „Karo” uniewinniony przez Sąd Okręgowy w Olsztynie. Janusz Pabich, były wójt gminy Świętajno i kandydat na wójta był oskarżony o nieprawidłowości przy prowadzeniu kampanii wyborczej.Pabich był wójtem gminy Świętajno w latach 2006-2014. W ostatnich wyborach samorządowych jako kandydat na to stanowisko zorganizował konkurs, w którym nagrodą był… rower (jego wartość miała być zbyt wysoka). Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożyło Krajowe Biuro Wyborcze Delegatura w Olsztynie. Sąd pierwszej instancji zasądził grzywnę w wysokości 5 tys. złotych, jednak były wójt odwołał się od wyroku. Sprawa trafiła do Sądu Okręgowego w Olsztynie, a tam sędzia go uniewinnił.

Sąd Okręgowy w Olsztynie VII Wydział Karny Odwoławczy zmienił wyrok sądu pierwszej instancji i uniewinnił oskarżonego od popełnienia zarzucanego mu czynu – wyjaśnia sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie. – Powyższy wyrok wraz z pisemnym uzasadnieniem został doręczony prokuratorowi w dniu 13 lutego 2020 r. Do dnia dzisiejszego nie wpłynęła kasacja w tej sprawie.

Uniewinnienie byłego wójta zbiegło się ze zmianą pracy. Na początku marca Janusz Pabich został prezesem TBS „Karo” w Mrągowie. W konkursie pokonał troje kontrkandydatów. Wcześniej był doradcą energetycznym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

źródło: Tygodnik Szczytno

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA: redakcja@nowiny24.net