Czas kwarantanny może nam pokazać nową drogę

Fot. Image by Christo Anestev from Pixabay 

Już za chwilę wkroczymy w czas Wielkanocy i radości. Dla wielu z nas jest to czas na spędzenie go z bliskimi i przeżycie go szczególnie. Jak będzie jednak w tym roku? Co niepokoi ludzi poddanych kwarantannie, oraz jak ludzie przygotowują się do Wielkanocy w obecnej sytuacji?Trwająca do kilku tygodni kwarantanna coraz bardziej wpływa na ludzi. Wielu z nas nigdy nie spotkało się z podobną sytuacją, co dodatkowo stresuje społeczeństwo. Wszelkie ograniczenia nie wpływają entuzjastycznie na ludzi.

Co jest najbardziej dotkliwe podczas kwarantanny?
— Najczęściej wymienianym minusem jest brak spotkań z bliskimi oraz rodziną. Dla mnie czas kwarantanny nie jest zbyt dobrym czasem, gdyż nie mogę spotykać się z innymi czy wychodzić na różnego typu rozrywki — mówi Emilka. Dodatkowo nie możemy już rozmawiać twarzą w twarz, a komunikatory nie potrafią dorównać rzeczywistej rozmowie. Brak nam wspólnych spotkań czy odpoczynku na świeżym powietrzu, pomimo pięknej pogody. Wiele osób uczących się poza domem musiało wrócić do domów. Ciężko przystosować im się do nowych warunków pracy. Uczniowie pomimo starań często nie radzą sobie z materiałami. Nauczanie w szkole jest czymś kompletnie innym niż e-learning. Ten stan staje się uciążliwy, a data jego zakończenia jest niewiadoma.

Zapytaliśmy naszych rozmówców, co ich najbardziej martwi w tej sytuacji?
— Martwię się o bliskich, szczególnie tych którzy są na pierwszej linii zagrożenia, a nie mogą pracować zdalnie. Wiele pielęgniarek, lekarzy, osób z pomocy społecznej niesie ryzyko zakażenia siebie, pomagając ludziom — mówi kolejny z ankietowanych.

W tym czasie dużo osób naraża swoje życie, aby ratować innych. Musimy docenić ich niebezpieczną i trudną pracę, a najlepszy tego sposobem będzie zostanie w domu. — Wiele osób straciło już swoje źródła dochodu, co źle wpłynie na gospodarkę i spowoduje kolejne tragedie. Ludzie którzy nie myśleli o możliwości utraty pracy, po utracie źródła utrzymania, zostają po prostu na lodzie — dodaje ankietowany.

Jakie pozytywy wyciągnęli jednak ludzie z kwarantanny? 
Wielu z nas powoli zaczyna dostosowywać się do zdalnego uczenia i pracy. Ludzie organizują sobie czas, by nie popaść w nudę oraz skupić się na tym co najważniejsze. Mamy czasu na czytanie książek,oglądanie filmów, robienie rzeczy na które nie miało się czasu. Zaczynamy doceniać czasy w których nie mieliśmy tyle ograniczeń.

Czy kwarantanna wpłynie na przebieg Wielkanocy? 
Na pewno. Wielu z nas odczuje lub już odczuwa zmiany w naszej wierzę. Nie możemy pójść na różaniec, drogę krzyżową czy rekolekcje. Spowiedź która jest często jedna z najważniejszych rzeczy dla ludzi, jest teraz ryzykowna. Podobnie jest z tradycją święcenia palm w Niedzielę Palmową oraz święconek w przeddzień Wielkanocy. Oczywiście msze możemy odprawić w domach przez transmisję wideo, lecz nie zastąpi nam to prawdziwej mszy.

— Dla mnie zawsze msze w kościele mają jakiś taki klimat. Bądźmy szczerzy, w kościele większość wiernych to ludzie starsi, a oni nie potrafią tak dobrze posługiwać się internetem — twierdzi Natalka.

Kolejną zmianą jaką odczujemy przez kwarantannę będzie brak naszych bliskich przy wielkanocnym stole. Często siadaliśmy do niego w większym gronie. Wiele osób pracujących w szpitalach, w tym roku będzie pracować nawet w czasie świąt. Dla nich i ich rodzin będzie to trudny czas.

Jednym z problemów przed świętami są także zakupy, które przebiegają teraz bardzo powoli. Jak wiemy ochrona zdrowia jest najważniejsza i musimy o nią zadbać. Nie irytujemy się więc długimi kolejkami. Postarajmy się o własne rękawiczki, maseczki i listę zakupów, by po wejściu do sklepu zrobić je jak najszybciej. Nie spędzajmy w sklepach zbędnego czasu.

Czy się czegoś obawiasz w czasie kwarantanny podczas Wielkanocy? 
— Niczego się boje, ponieważ w naszym powiecie nie ma przypadków zarażenia — mówi mieszkanka powiatu bartoszyckiego. — Żyje tak jakby był to zwykły dzień.
— Martwię się o rodzinę przyjaciół, aby nic mi się nie stało. Boję się też o innych, bo każdy zmarły jest stratą dla ludzkości, a liczba zgonów ciągle wzrasta — mówi inny mieszkaniec.
Jak widać są różne podejścia do obecnej sytuacji. Ważne jednak aby zachować ostrożność oraz zadbać o naszych bliskich i samych siebie. Zachowajmy optymizm i zdrowy rozsądek podczas tego czasu.

Jak ludzie przygotowują się do świąt wielkanocnych? 
Tak, jak co roku ludzie sprzątają swoje domu, szykują ozdoby wielkanocne oraz gotują jedzenie. W tym roku będzie go  jednak znacznie mniej przez brak możliwości spotykania się z rodziną i wspólnego świętowania Zmartwychwstania Pańskiego.
Chrześcijanie w tym czasie często oczyszczają także swoje serca.
— Chodzi o to by pozbyć się tego wszystkiego co zagłusza nam skupienie się relacji z Bogiem — mówi Daniel.

Czas kwarantanny może pokazać nam nowe drogi wiary. Jest to szczególny czas, aby móc usiąść i się pomodlić. Teraz mamy czasu pod dostatkiem,więc każdy może spędzić więcej czasu z Bogiem.

Czym dla ludzi jest Wielkanoc? Oto kilka odpowiedzi.
— To czas spędzony dla mnie z rodziną oraz spotkania z najbliższymi. Staram się, aby wszystko przebiegło dość pomyślnie. Nie chcę wprowadzać pesymistycznej aury do domu, choć sam się bardzo martwię całą tą sytuacją. Żałuje że święta nie będą w tym roku takie same — mówi Kuba. — Wielkanoc jest dla mnie ważnym świętem. Szkoda tylko że w tym roku tak słabo to odczuwamy — dodaje Natalka.

— Wielkanoc jest dla mnie czasem przejścia. Ja w swoim życiu jestem otoczony przez ciemność grzechu i śmierci. Wielkanoc jest momentem w którym Chrystus jako światło wchodzi w mrok mojego życia, by mnie z tego wydostać — opowiada Daniel.

Jak widać dla każdego z nas Wielkanoc to coś szczególnego. Choć dla niektórych jest to dzień jak codzień i nie przywiązuje do niego wagi, dla chrześcijan jest to niezwykłe święto. Postarajmy się przeżyć go duchowo pomimo panującej sytuacji. Zachowajmy spokój i cieszmy się nadejściem Jezusa.

Urszula Jusiak
Akademia Młodego Odkrywcy
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Sępopolu

Za pomoc w przygotowaniu tekstu dziękujemy:
Danielowi Krakowiak
Natalii Bylińska
Jakubowi Kusio
Emilii Honcarewicz
Julii Orłowskiej
Oli Romanowskiej

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA: redakcja@nowiny24.net