Salvador Dali już tylko wirtualnie. Grafiki wielkiego artysty wciąż dostępne w KCK

Wernisaż grafik S. Dali odbył się na początku marca z udziałem miłośników sztuki. Obecnie prace można oglądać wirtualnie. Fot. Miasto Kętrzyn/archiwum

Wernisaż wystawy grafik Salvadora Dali z kolekcji Dariusza Matyjasa odbył się w Kętrzyńskim Centrum Kultury tuż przed Dniem Kobiet. Kilka dni później w związku z zagrożeniem epidemiologicznym kętrzyńska placówka została zamknięta dla zwiedzających, jednak prace wielkiego artysty wciąż są dostępne – choć obecnie jedynie wirtualnie.


Aby udostępnić mieszkańcom wystawę KCK, wraz z kętrzyńską firmą Wirtualne Media, przygotowało pierwszą w regionie internetową galerię w formie wirtualnej wycieczki VR. Na stronie Kętrzyńskiego Centrum Kultury umieszczone zostały panoramy 360°, które umożliwiają zwiedzającym nawigację po wystawie i powiększanie wybranych grafiki Salvadora Dali.

Kliknij w zdjęcie, by przenieść się w świat Salvadora Dali.

Kętrzyńskie Centrum Kultury wystawiło 60 grafik, sygnowanych własnoręcznie przez Dalego, pozostałe były tłoczone w limitowanych edycjach z autorskich matryc. Prezentowane są litografie, akwaforty, staloryty i drzeworyty. Powstały one na potrzeby zilustrowania ekskluzywnych wydań wybitnych dzieł literatury światowej: Williama Shakespeare’a, Goethego, Cervantesa, Sandoza, Dantego Alighieri, Hemingwaya. Cykle graficzne: Biblia, Paternoster, Boska Komedia, Surrealistyczne Witraże, Surrealistyczne Kwiaty, Konie Dalego, Karty Tarota, Karty Pokera oraz Hiszpańska Surrealistyczna ceramika. Są także inne pojedyncze prace o dużej artystycznej wartości.Fot. archiwum FB/Marian Panek ART.

dr Marian Panek – krytyk:
Dali eksperymentował w grafice, najlepiej czuł się w akwaforcie, sięgał też po akwatintę, rytował na deskach, stosował zabiegi fotochemiczne przydatne przy naświetlaniu emulsji na matrycach. Wzbogacał swój repertuar techniczny o klasyczne ksylografie czy fotoryty w tworzywach sztucznych. Na płytach litograficznych zostawia formy, ślady miotanych nabojów z kolorowymi farbami, strzela również takimi pociskami do blach miedzianych.
Oglądając jego grafiki, stajemy przed fenomenem surrealizmu, który w wydaniu Dalego – innowatora rozciąga się na całe minione stulecie, choć u podstaw warsztatu tego artysty leży solidne doświadczenie szkoły klasycznej, zarówno pod względem znajomości historii sztuki, jak i rozmaitości technik plastycznych. Stosuje różnorodne „afrodyzjaki” w swoim menu artystycznym. Najważniejszym z nich jest erotyka – zwykle połączona ze śmiercią, a przechodząca w różnego rodzaju majaki i wizje związane właśnie z nimi. To one zasadniczo prowadzą go do zdumiewającej umiejętności artykułowania ich, przywoływania i komponowania w obrazie. Stwarzanie zaskakujących przedstawień malarskich, zderzających w sobie różne ekspresje i stylistyki. Łączenie odmiennych obrazów kulturowych czy osobnych jakościowo światów.”


MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA: redakcja@nowiny24.net