Jest reakcja burmistrza Mikołajek na polecenie Poczty Polskiej. Co na to pozostali włodarze?

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com

Dzisiaj zostaliśmy zobligowani do przekazania Poczcie Polskiej danych z rejestru wyborców. Trudno jest to komentować, oceńcie Państwo sami” – post o takiej treści zamieścił w mediach społecznościowych burmistrz Mikołajek, Piotr Jakubowski.To reakcja na mail, który w czwartek dotarł do Urzędu Miasta i Gminy Mikołajki. Jego nadawcą jest prawdopodobnie Poczta Polska. W treści (kliknij TUTAJ) jest zobowiązanie włodarzy (prezydentów, burmistrzów i wójtów) do wydania danych osobowych wyborców. Chodzi m.in. o PESEL, dane adresowe i osobowe wszystkich mieszkańców, którzy posiadają prawa wyborcze. — Gmina nie udostępni tych danych na podstawie dokumentu, który mógł przysłać tak naprawdę każdy, choćby dla żartu — zapowiada burmistrz Jakubowski. — W naszej ocenie wybór prezydenta RP i udostępnianie danych osobowych mieszkańców to nie są jednak żarty.

Burmistrz podkreśla, że stanowisko samorządu jest zgodne z stanowiskiem Państwowej Komisji Wyborczej, które brzmi: „…W ocenie Państwowej Komisji Wyborczej podstawą do wydania danych ze spisu wyborców przez gminę może być wyłącznie wniosek podpisany podpisem elektronicznym przez osobę upoważnioną do reprezentowania operatora wyznaczonego. Do wniosku powinna być dołączona kopia rozstrzygnięcia organu administracji rządowej o nałożeniu na operatora wyznaczonego obowiązku, z którym wiąże się konieczność pozyskania danych ze spisu wyborców…

Wybory prezydenckie w czasie pandemii budzą szerokie kontrowersje. Ich korespondencyjna forma jest krytykowana w każdym zakresie nie tylko przez opozycyjne ugrupowania, ale także – a może głównie – przez ekspertów. Pomysł „zbierania danych” skrytykował i odrzucił już w środę m.in. prezydent Opola. W czwartek zareagował na to burmistrz Mikołajek. A co na to pozostali samorządowcy? Postaramy się sprawdzić.

emes

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA: redakcja@nowiny24.net