Agrobiznes bez pośredników czyli Platforma Żywnościowa SELLFOOD

Rośliny strączkowe to samo zdrowie dla konsumentów — mówi Rafał Banasiak, prezes Klastra Agroport (Fot. Tomasz Miroński)

Kto najwięcej zarabia na produktach rolnych? Niestety nie rolnik. Powstała Platforma Żywnościowa SELLFOOD, aby rolnicy byli pełnoprawnym ogniwem łańcucha „od pola do stołu”. — To jest pierwszy krok w dobrym kierunku — powiedział TVP3 Olsztyn Rafał Banasiak, prezes Klastra Agroport.


Jak podaje TVP3 Olsztyn Platforma Żywnościowa SELLFOOD powstała na wzór Giełdy Papierów Wartościowych, aby polska żywność była sprzedawana na rynku krajowym i międzynarodowym. Ma doprowadzić do wzrostu zarobków rolników, zabezpieczenie legalności transakcji i prawidłowe ustalenie cen produktów.

Połączenie nowych technologii z rolnikami lub organizacjami rolniczymi ma wykluczyć z rynku rolnego pośredników. Pierwszym towarem, który wejdzie do obrotu będzie pszenica. Następnie wejdą kolejne produkty rolne, takie jak rzepak, kukurydza, koncentrat jabłkowy i cukier.

Na wejście na giełdę kolejnych produktów czekają przedstawiciele Klastra Agroport, który zrzesza producentów roślin białkowych z Warmii i Mazur i Podlasia.

— To jest pierwszy krok w dobrym kierunku — powiedział TVP3 Olsztyn Rafał Banasiak, prezes Klastra Agroport. — Czekamy na informację, kiedy na tej giełdzie będziemy mogli wystawiać rośliny białkowe.

Głównym operatorem giełdy jest konsorcjum Giełdy Papierów Wartościowych  w Warszawie. Ma wzmocnić pozycję polskich rolników w handlu międzynarodowym.

Szczegóły w ROLNICZY RAPORT: NEGOCJACJE WPR TVP3 Olsztyn od 6:25

Tomasz Miroński

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA: redakcja@nowiny24.net