A jednak! Ważny przetarg w Mrągowie odwołany

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. portalsamorzadowy.pl

To miała być największa inwestycja w historii Mrągowa. Wiele wskazuje jednak na to, że nie będzie, a jej realizacja obecnie „nie leży w interesie publicznym” – jak określił to burmistrz Stanisław Bułajewski.Winą za brak realizacji inwestycji pod nazwą „Budowa i przebudowa głównych kolektorów deszczowych na terenie Miasta Mrągowa” obarczono koronawirusa. Jak tłumaczy burmistrz Bułajewski w zawiadomieniu, które na stronie Urzędu Miejskiego pojawiło się w środę (29.04) już po godz. 21., unieważnienie postępowania dotyczącego przetargu nieograniczonego na realizację inwestycji jest konsekwencją działań rządu polskiego w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów związanych z wybuchem epidemii.

Miało to bezpośredni wpływ na sytuację społeczno-gospodarczą w mieście i konieczność podjęcia przedsięwzięć mających na celu zabezpieczenie realizacji najważniejszych zadań publicznych w 2020 roku. — W interesie publicznym leży bowiem, aby Gmina Miasto Mrągowo zabezpieczała realizację zadań własnych, bezpośrednio związanych z potrzebami wspólnoty samorządowej miasta Mrągowa — informuje Stanisław Bułajewski. — W tym zakresu pomocy społecznej, edukacji, bezpieczeństwa publicznego i innych m.in. w zakresie zapewnienia środków na wypłatę świadczeń z zakresu pomocy społecznej (zgodnie z przewidywanym zapotrzebowaniem), wypłatę wynagrodzeń nauczycieli oraz ponoszenia wszelkich, nieprzewidzianych kosztów wynikających z wykonania polecenia Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 2 kwietnia br. w zakresie funkcjonowania straży gminnych w okresie epidemii.

Aby Zamawiający zrealizował te zadania, zgodnie z przepisami prawa — kontynuuje burmistrz — musi mieć wystarczające środki finansowe. Również w związku z koniecznością zwalczania skutków COVID-19, Zamawiający zmuszony był podjąć natychmiastowe działania mające na celu zwalczanie i przeciwdziałanie skutkom COVID-19, które leżą w pierwszej kolejności w interesie publicznym tj. zakup środków ochrony osobistej, zakup sprzętu do zdalnego nauczania dla potrzebujących uczniów czy też zakup wyposażenia miejsca przeznaczonego na kwarantannę dla mieszkańców. Realizacja w takiej sytuacji zamówienia publicznego związanego z budową kolektorów nie leży w interesie publicznym w 2020 roku, ponieważ spowoduje niemożność realizacji wszystkich niezbędnych zadań Miasta.

UNIEWAŻNIENIE PRZETARGU – pełna treść

Przypomnijmy, że miała to być największa inwestycja w historii Mrągowa. Pod koniec 2018 roku okazało się, że miasto otrzymało dofinansowanie w wysokości aż 16,6 milionów złotych, co było zasługą ustępującej burmistrz Otolii Siemieniec i pracowników urzędu. Całość inwestycji opiewała na 24,1 miliona złotych. W sierpniu 2019 roku wyłoniono wykonawcę zastępczego, zaś 22 stycznia miasto ogłosiło przetarg na wykonawcę. To był już ostatni moment na realizację zadania, ponieważ wkrótce miał mijać termin ważności pozwolenia na budowę i ważność projektu. Ostatecznie przetarg, do którego stanęło dwóch oferentów, odwołano 29 marca. Na początku kwietnia radni Mrągowskiej Inicjatywy Społecznej, zaniepokojeni brakiem informacji, pytali burmistrza między innymi o ilość ofert oraz aktualny postęp realizacji.

Nad problemami miasta, o których informuje burmistrz Bułajewski, a które miały wpłynąć na rezygnację z tak wielkiej i ważnej inwestycji, pochylimy się w jednym z kolejnych artykułów.

emes

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA: redakcja@nowiny24.net