Sąd kontynuuje proces byłego strażaka z Kętrzyna

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com

W piątek 5 czerwca Sąd Rejonowy w Kętrzynie kontynuował proces Marcina L. oskarżonego m.in. o nieumyślne spowodowanie śmierci strażaka.



Kętrzyński sąd kontynuował proces Marcina L. oskarżonego w związku ze śmiertelnym wypadkiem młodego strażaka podczas ćwiczeń na terenie Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Kętrzynie.

Za pośrednictwem wideokonferencji przesłuchano biegłych lekarzy psychiatrów i psychologa, którzy sporządzili sądową opinię psychiatryczno-psychologiczną dotyczącą oskarżonego. Obrońca Marcina L. złożył wniosek o dopuszczenie opinii uzupełniającej biegłych, po zapoznaniu się przez nich z aktualną dokumentacją lekarską oskarżonego. Z tego też powodu sąd odroczył rozprawę do 4 września br. (rozprawa zaplanowana jest na godz. 10 w sali nr 24).

Przypomnę, że Marcin L. został oskarżony o popełnienie trzech przestępstw – niedopełnienia obowiązków służbowych w połączeniu z niedopełnieniem obowiązków z zakresu bhp i nieumyślnym spowodowaniem śmierci człowieka, podżegania do składania fałszywych zeznań oraz składania fałszywych zeznań — informuje Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Wszystkie wymienione czyny mają związek ze zdarzeniem, do którego doszło w połowie czerwca 2018 r. na terenie Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Kętrzynie. 14 czerwca na terenie komendy odbywało się szkolenie z zakresu pierwszej pomocy medycznej i ratownictwa wysokościowego, dotyczącego zasad użycia i praktycznego przygotowania skokochronu do pracy. Szkolenie, w którym uczestniczyło sześciu strażaków, prowadził młodszy kapitan Marcin L. Według ustaleń prokuratora Marcin L. w trakcie tych zajęć miał dopuścić do tego, aby podlegli mu strażacy oddawali skoki na napełniony powietrzem skokochron, choć przepisy bezpieczeństwa i higieny służby strażaków wyraźnie tego zakazują. W rezultacie jeden z funkcjonariuszy po oddaniu skoku z dachu garażu na skokochron doznał rozległych obrażeń głowy, które skutkowały jego śmiercią dokładnie miesiąc później.

Zgodnie z ustaleniami prokuratora Marcin L. bezpośrednio po wypadku miał także nakłonić pięciu podległych mu strażaków biorących udział w szkoleniu do ustalenia wspólnej wersji, która by potwierdzała, że skoki z wysokości na skokochron nie były wówczas oddawane. W wyniku takiego działania Marcina L. pięciu strażaków podczas przesłuchania w Komendzie Powiatowej Policji w Kętrzynie zdaniem śledczych złożyło fałszywe zeznania — dodaje sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski.

W ocenie prokuratora sam Marcin L. miał również złożyć fałszywe zeznania przed funkcjonariuszem z Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie, będąc uprzedzony o odpowiedzialności karnej i z obawy przed grożącą mu odpowiedzialnością karną.

Proces Marcina L. rozpoczął się 2 października 2019 r. przed Sądem Rejonowym w Kętrzynie. Oskarżony w pierwszym dniu procesu nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia.

Toczący się przed Sądem Rejonowym w Kętrzynie proces przeciwko pięciu strażakom (Andrzejowi P., Tomaszowi O., Piotrowi S., Robertowi Z. i Marcinowi Ż.) podejrzanym o złożenie fałszywych zeznań w związku ze wspomnianym wypadkiem śmiertelnym będzie kontynuowany 1 lipca o godz. 12 (sala 126).

źródło: Sąd Okręgowy w Olsztynie

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA: redakcja@nowiny24.net