Kętrzynianie „nadziali się” na oszustów w sieci. Jeden miał kupić Xboxa, drugi termomiksa

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com

Kętrzyńscy policjanci ostrzegają przed oszustami internetowymi, którzy wykorzystując chęć zaoszczędzenia i roztargnienie próbują wyłudzić pieniądze od kupujących w sieci. Na terenie powiatu kętrzyńskiego odnotowano kolejne przypadki takich oszustw.


Większość z nas lubi robić zakupy w sieci. Szukając wyjątkowych okazji przeglądamy portale aukcyjne. Jednak czasem chęć zaoszczędzenia i roztargnienie wykorzystują oszuści. Przekonał się o tym mieszkaniec Kętrzyna, który chciał kupić konsolę Xbox one S. Mężczyzna zapłacił za przesyłkę i do chwili obecnej nie otrzymał paczki.

Kolejny przypadek zgłoszonego oszustwa dotyczył zakupionego Termomixa. Po wpłaceniu przez kobietę pieniędzy kontakt ze sprzedającym się urwał.  To tylko dwa przykłady oszustw za pomocą Internetu. Sprawcy wykorzystując zbytnią ufność w uczciwość drugiego człowieka wystawiają przedmioty na portalu aukcyjnym często fizycznie ich nie posiadając.

Pamiętajmy!

  • Kupując w sieci kierujmy się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego
  • Zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli nas oszuka, pozwoli to Policji szybko go ująć.
  • Korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych, sprawdzając opinie oraz komentarze
  • Sprawdzajmy czy sklep podaje swój adres i numer telefonu, ponieważ w razie jakichkolwiek pytań, możemy tam zadzwonić.
  • Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – literki „https”. Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze,
  • Kupując telefon komórkowy zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu, ponieważ telefony pochodzące z kradzieży sprzedawane są zazwyczaj bez ładowarki i dokumentacji
  • Zamawiając sprzęt zapytajmy, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi
  • Pamiętajmy, że mamy możliwość uzgodnienia sposobu płatności za  wybrany przedmiot. Jeśli tylko pojawiły się wątpliwości co do wiarygodności sprzedającego warto umówić się na „ODBIÓR OSOBISTY” lub wybrać opcje płatności, nawet o parę złotych droższą, ale bezpieczniejszą „ZA POBRANIEM”.

Jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności zamówiony towar do nas nie dotrze lub dostaniemy zamiast produktu puste pudełko, natychmiast zadzwońmy na policję. Zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.

źródło: policja