Rusza modernizacja Kanału Szymońskiego. Podpisano umowę na wykonanie zadania

źródło: mikolajki.eu

W Urzędzie Miasta i Gminy Mikołajki podpisano umowę na remont Kanału Szymońskiego. Projekt jest realizowany w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Wielkie Jeziora Mazurskie 2020. Wykonawcą zadania jest Zakład Usług Hydrotechniczno-Melioracyjnych.


Niespełna 2,5 km Kanał Szymoński łączy j. Szymon z j. Szymoneckim. Jest najdłuższym mazurskim kanałem na szlaku od Mikołajek do Giżycka. Niestety obecnie jest w bardzo złym stanie technicznym.

Kanały są jednym z ważniejszych miejsc przepraw żeglarzy i motorowodniaków korzystających ze Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich — mówi Piotr Jakubowski, burmistrz Mikołajek i prezes Stowarzyszenia Wielkie Jeziora Mazurskie 2020. — One były już mocno zdegradowane i to był ostatni moment żeby zabrać się za ich modernizację.

W ramach podpisanej umowy Kanał zostanie umocniony na całej swej długości poprzez rozbiórkę istniejącego i wykonanie nowego ubezpieczenia obydwóch brzegów. Odtworzone zostaną ubezpieczenia wejść do kanału. Droga wodna będzie udrożniona, tak by minimalna głębokość wynosiła 1,6 m na całej szerokości. Koszt prac to ponad 32 mln złotych. Prace rozpoczną się w drugiej połowie marca br. i potrwają do kwietnia 2023 roku.

W sezonie żeglugowym kanał będzie otwarty dla ruchu.

W chwili obecnej trwa przebudowa i umocnienie pięciu kanałów na szlaku od Mikołajek do Giżycka. Prace remontowe na Kanałach Grunwaldzkim, Tałckim i Mioduńskim są już na etapie zaawansowanym. Na Kanale Grunwaldzkim prace zakończą się w drugiej połowie tego roku, na Kanałach Mioduńskim i Tałckim w przyszłym roku, natomiast Szymońskim i Łuczańskim w 2023 roku. Całkowita wartość inwestycji to prawie 165 milionów zł. W ramach tego projektu przebudowano już nabrzeża jezior: Mikołajskiego w formie promenady, Niegocin, Nidzkiego oraz brzegów rzeki Pisy.

źródło: Mikołajki