My kobiety mamy dużo więcej empatii w sobie i inaczej postrzegamy problemy mieszkańców

Nasze rozmówczynie: Barbara Kuźmicka- Rogala starosta mrągowski, Bożena Olszewska-Świtaj wójt gminy Górowo Iławeckie, Marta Kamińska wójt Barcian

„Wy jesteście mocni silni — my słaba płeć…” śpiewał w latach 30 ubiegłego stulecia Eugeniusz Bodo. Czy stereotypowe określenie „słaba płeć” w stosunku do kobiet, ma jeszcze jakiekolwiek pokrycie w dzisiejszych czasach? Utarło się, że „baba” gorzej radzi sobie w prowadzeniu samochodu, pracach remontowych i innych „męskich” czynnościach.

Niektóre z nazw zawodów, które dotychczas wykonywali tylko mężczyźni, nie mają oficjalnie swoich żeńskich odpowiedników mimo kobiet, które pełnią tę funkcję. Kierowca, prezes, dyrektor, kierownik — w przypadku kobiety pełniących te funkcje przed podaniem nazwy stanowiska używa się zwrotu „pani”. Podobnie rzecz ma się w sprawowaniu urzędu wójta, burmistrza, starosty. Na terenie powiatów bartoszyckiego, braniewskiego, kętrzyńskiego i mrągowskiego najwyższe stanowiska w urzędzie również zajmują kobiety. Zwróciliśmy się do nich z pytaniem: Czy bycie kobietą i stereotypy związane z płcią żeńska przeszkadzają, czy pomagają w sprawowaniu Pani funkcji? Jak Pani odnajduje się w męskim gronie lokalnych włodarzy?

Barbara Kuźmicka- Rogala
starosta m
rągowski:

w swojej pracy zawodowej i społecznej nie kierowałam się stereotypem roli kobiety, chociaż moja kobieca wrażliwość niejednokrotnie pozwoliła mi dostrzec problem tam, gdzie go panowie nie dostrzegali. Od nas kobiet zawsze wymaga się więcej, bo jest nas kobiet na stanowiskach kierowniczych w przestrzeni publicznej zdecydowanie mniej. Stąd nasze działanie jest bardziej widoczne. Ale wtedy, kiedy stosujemy wobec siebie wysokie wymagania moralne, kiedy z pasją realizujemy się na swoich stanowiskach możemy z satysfakcją powiedzieć, że „słaba płeć” to nie my, a nasze dokonania niejednokrotnie przewyższają oczekiwania kierowane pod naszym adresem. W Radzie Powiatu nie jestem sama, pracuję razem z sympatycznymi koleżankami, z którymi wspólnie rozwiązujemy wiele problemów. Wśród samorządowców sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego, a także wśród parlamentarzystów, są panie, z którymi zawsze świetnie się rozumiemy a nasze kontakty i relacje niejednokrotnie daleko wybiegają poza ramy wyznaczone naszymi stanowiskami.

Przyszło mi jako Staroście Powiatu Mrągowskiego pracować z Panią Wójt z Piecek oraz czterema niezwykle uroczymi włodarzami gmin. W tych trudnych pandemicznych czasach nasze relacje zacieśniły się jeszcze bardziej – wszak wspólnie musimy rozwiązywać wiele problemów. Znajduję w samorządowcach powiatu mrągowskiego wiele poparcia dla naszych wspólnych działań. Służymy sobie radą i pomocą. Mamy konkretne efekty naszych działań. Mam nadzieję, że dalej nasza współpraca będzie owocna i będzie przynosiła wymierne efekty.

Bożena Olszewska-Świtaj
wójt gminy Górowo Iławeckie:
Trudno nie dostrzec faktu, że tzw. szklany sufit istnieje i w wielu obszarach aktywności społecznej kobiety wciąż napotykają na szereg barier. Jedną z nich są stereotypy społeczno-kulturowe, wskazujące na gorszą przydatność kobiet do zajmowania wysokich stanowisk.
W latach 90-tych, w czasie powstawania samorządów lokalnych udział kobiet we władzach, w przypadku gmin wiejskich był znacznie niższy niż w miejskich, co tłumaczono kulturowymi zaszłościami i konserwatyzmem wsi. Po 30 latach sytuacja uległa zmianie . Najwyższy wskaźnik feminizacji odnotowano wśród gmin wiejskich.
Po jesiennych wyborach do władz lokalnych, w 2018 roku czasopismo „Wspólnota” przeprowadziło ranking udziału kobiet we władzach samorządowych. Opublikowane dane opatrzono tytułem Łódź i Ruda Śląska w kategorii miast, Dmosin i Górowo Iławeckie w kategorii gmin Wiejskich (…) to najbardziej sfeminizowane samorządy w Polsce. Wskaźnik feminizacji w przypadku naszej gminy sięga 86,7 proc. Jednocześnie najwyższe funkcje w europejskich państwach, czy międzynarodowych instytucjach sprawują niepodzielnie mężczyźni (prezydenci, premierzy…). Jest to znak, że w małych wspólnotach stereotypy przestały funkcjonować, a liczą się kompetencje, determinacja w działaniu, zdolności przywódcze, decyzyjność. Myślę, że wygląda to podobnie na stanowiskach pełnionych z wyboru. Oczywiście, odrębną kwestią są wynagrodzenia. Kobiety Unii Europejskiej zarabiają średnio o 17 proc. mniej niż mężczyźni. Ale nie dotyczy to wójtów czy burmistrzów. Niezależnie od płci zrównują nas ustawowe limity wynagrodzeń.

Marta Kamińska
wójt Barcian:
Szczerze powiem, że do tej pory nie odczułam nawet próby przełożenia stereotypów na relacje między mną a moimi kolegami samorządowcami i osobami współpracującymi. Wręcz przeciwnie, mam poczucie, że traktują mnie jak równego sobie kompana do rozmów i działań. Dodać mogę, że często słyszę o sobie od nich , że jestem kobietą z … 🙂
Jak odnajduje się w męskim gronie? Tak jak każda normalna kobieta w męskim gronie :-), a poważnie, to muszę powiedzieć, że w tym gronie, w którym mam obecnie przyjemność pracować czuję się bardzo dobrze. Od pierwszych dni urzędowania na stanowisku wójta gminy Barciany to Ci doświadczeni mężczyźni służyli dobrą radą i pomocą, tak jest do dzisiaj. Sprawili, że te pierwsze dni na stanowisku wójta, nie były trudnymi dniami. Jedyną rzeczą, która nie tyle , że mi przeszkadza w kontaktach z nimi ale ma znaczenie dla mnie jest to, że my kobiety mamy dużo więcej empatii w sobie i inaczej postrzegamy niektóre problemy mieszkańców.

Anna Domaniewska

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA: redakcja@nowiny24.net