Mimo że traci wzrok, ma najwyższą średnią w szkole i pomaga innym w nauce

— Amelka swoim uśmiechem zaraża wszystkich wkoło. Jej postawa sprawia, że nasze codzienne troski i problemy giną (Fot. Kamila Naruszewicz)

 Amelka Emilianów z Sępopola stopniowo traci resztki wzroku. W tym momencie nie rozpoznaje już kolorów, a jeszcze rok temu jej prace plastyczne przepełnione były przeróżnymi kolorami, które sama dobierała. Dziewczynce można pomóc. Prosimy o 1% podatku! Pomoże on w leczeniu Amelki.

— Córka jest bardzo pogodna, wesoła i gadatliwa. Zawsze docieka wszystkich szczegółów i do końca chce poznać historię na dany temat, nigdy nie zostawia zaczętej pracy — opowiada Jolanta Emilianów, mama Amelki. — Uwielbia czytać i pisać książki na podstawie wymyślonych oraz własnych doświadczeń. Tworzy własne dzieła. Jest bardzo wrażliwa i emocjonalna, kocha zwierzęta, choć w większości się ich boi, interesuje się historią i literaturą. Lubi jeździć na rowerze i hulajnodze po terenie dobrze jej znanym, uwielbia pływać.

Dziewczynka urodziła się jako wcześniak z ciąży bliźniaczej z niedotlenieniem okołoporodowym. Jej siostra bliźniaczka, niestety nie przeżyła porodu. Amelia ma wrodzone upośledzenie widzenia obuocznego, oczopląs, światłowstręt, nadwzroczność z niezbornością obu oczu oraz astygmatyzm. Stopniowo traci resztki wzroku. W tym momencie nie rozpoznaje już kolorów, a jeszcze rok temu jej prace plastyczne przepełnione były przeróżnymi kolorami, które sama dobierała.

Bardzo drogie badania
Z racji tego, iż wzrok Amelki się pogarsza, lekarze zasugerowali wykonanie badań genetycznych w kierunku Wrodzonej Ślepoty Lebbera typu 6. Na chwilę obecną diagnoza ta została częściowo potwierdzona. Badania są bardzo drogie, dlatego prowadzone są zbiórki pieniędzy. Między innymi wolontariusze w czasach przedpandemicznych, zorganizowali bal charytatywny w przedszkolu w Sępopolu. Teraz prosimy Państwa o przekazanie Amelce 1% podatku (szczegóły niżej — przyp. red.).
— Amelka uczęszcza do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sępopolu. W szkole porusza się z asystentem nauczyciela
, który towarzyszy jej także w czasie lekcji. Na zajęciach korzysta z lupy elektronicznej oraz siedzi przy specjalnym stoliku, dostosowanym do potrzeb osób słabowidzących — mówi Kamila Naruszewicz, tyflopedagog i opiekunka dziewczynki.


Nowatorska innowacja pedagogiczna
Z uwagi na pogłębiające się deficyty wzroku Kamila Naruszewicz oraz Monika Dąbrowska-Skwarek,
nauczycielka języka polskiego, opracowały metodyczną innowację pedagogiczną przeznaczoną dla Amelki. Ma ona na celu zapoznanie uczennicy z narzędziami przeznaczonymi do nauki alternatywnych metod komunikacji. Założeniem innowacji jest przede wszystkim poznanie pisma Braille’a oraz sprawne posługiwanie się nim w życiu społecznym, rozwijanie kreatywności i twórczego myślenia. Na czym polega nowatorstwo tej innowacji pedagogicznej?

— Wprowadzenie niniejszej innowacji ma charakter doskonalący, który wzbogaci praktykę pedagogiczną o nowe elementy, czyli naukę pisma Braille’a, storytellingu oraz elementy scrapbookingu — odpowiada Kamila Naruszewicz. – Jednym z nowatorskich działań jest wprowadzenie do zajęć lekcyjnych narzędzi ukierunkowanych na rozwój zmysłu dotyku ułatwiający nabywanie kompetencji niezbędnych do opanowania podstawy programowej. Nauczyciele przedmiotowi wykorzystują na swoich lekcjach materiały wypukłe, które tworzą za pomocą wygrzewarki do grafiki wypukłej.


Z uśmiechem pokonuje przeszkody
— Amelka swoim
uśmiechem zaraża wszystkich wkoło — podkreśla Joanna Maszota, wychowawczyni dziewczynki. — Jej postawa sprawia, że nasze codzienne troski i problemy giną. Jest osobą bardzo otwartą na ludzi i świat, jest ciekawa wszystkiego. To mądra dziewczynka, inteligentna i czerpiącą z nauki tyle, ile się da. Jest uczennicą z najwyższą średnią w szkole (6,0). Nie zraża się niepowodzeniami i problemami. Nie boi się pytać, prosić o pomoc, wytłumaczenie, pokazanie. Sama chętnie dzieli się swoją wiedzą i pasjami. Pomaga innym pokonywać trudności w nauce. Uczy nas wszystkich, małych i dużych, że nie ma rzeczy niemożliwych. Swoją postawą każdego dnia udowadnia, że nie ma żadnych barier, że nie istnieją żadne problemy, których nie da się pokonać. Zawsze z uśmiechem przeżywa kolejny dzień, dzieli się swoim optymizmem, rozdając go wszystkim dookoła.

Tomasz Miroński

Przekaż 1% podatku Amelce i podaruj jej lepsze życie!MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA: redakcja@nowiny24.net