Jakie języki będą popularne w następnych latach?

Programista to w obecnych czasach zawód deficytowy. Co więcej, wszystko wskazuje na to, że zapotrzebowanie na specjalistów zajmujących się programowaniem będzie w następnych latach dalej wzrastać. Ponieważ w branży informatycznej jest używanych wiele języków programowania, który z nich najlepiej wybrać?

Big data/Data Science – język programowania Python

Trudno znaleźć odpowiedź na to pytanie. Aby jednak zyskać pewne rozeznanie, jakie języki programowania będą w następnych latach cieszyć się jeszcze większą popularnością niż obecnie, warto spróbować znaleźć odpowiedź na pytanie: jakie branże będą w przyszłości się rozwijać?

Jednym z sektorów, w przypadku których spodziewany jest znaczący wzrost w następnych latach, to tzw. big data, czyli zarządzanie dużymi zbiorami danych. Dzięki big data oraz wykorzystaniu Data Science możliwe jest wyciąganie nieoczywistych, niewidocznych na pierwszy rzut oka wniosków.

Ponieważ jednym z języków programowania wykorzystywanych do analizy danych jest Python, wydaje się naturalne, że znajomość właśnie tej technologii programowania będzie szczególnie ceniona w następnych dekadach.

Oczywiście, Python to nie jedyna umiejętność, którą warto posiadać. Cenny jest także SQL, czyli język służący do tworzenia zapytań dla zbiorów danych. SQL jest od lat niezwykle popularny (opiera się na nim działanie np. baz danych w Microsoft Access).

Aplikacje sieciowe i desktopowe – Java/JavaScript

Oczywiście, „tradycyjne” zastosowanie języków programowania, jakim jest tworzenie aplikacji, także nie straci na znaczeniu. To właśnie dlatego wszystko wskazuje na to, że takie języki programowania, jak np. Java oraz JavaScript, wciąż będą stanowić gwarancję zatrudnienia i wysokie zarobki.

Java oraz JavaScript to języki, które są zazwyczaj wykorzystywane podczas tworzenia aplikacji działających w sieci oraz tych zainstalowanych na komputerach, czyli desktopowych. Są to technologie wykorzystywane głównie przez tzw. backend’owców, czyli specjalistów zajmujących się „zapleczem” danej aplikacji.

Co ważne, dzięki technologii Java możliwe jest także tworzenie gier i aplikacji mobilnych na smartfony z systemem operacyjnym Android. Jak wiadomo, jest to obecnie prężnie rozwijający się rynek, dlatego znajomość Javy daje dużą szansę na rozwój także w tym obszarze.

Pozostałe języki programowania

Wyżej wymienione języki programowania to jeszcze nie wszystko. Niezwykle przydatna może okazać się także znajomość np. HTML pozwalającego na tworzenie stron internetowych czy C/C++ (technologia wykorzystywana do tworzenia systemów operacyjnych).

Jaki język programowania wybrać? Podsumowanie

Nie sposób znaleźć jednoznaczną odpowiedź na pytanie: „na jaki język programowania warto postawić w najbliższych latach?”. Każdy z języków ma swoją specyfikę, która sprawia, że może on być wykorzystany w innych warunkach. Taki stan rzeczy oznacza, że aby dokonać optymalnego wyboru, należy wcześniej określić swój zawodowy cel oraz ścieżkę zawodowej kariery.