Region. Plaga pijanych kierowców – podsumowanie świątecznego weekendu

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. archiwum policji

Nietrzeźwi kierujący, sprawcy zdarzeń drogowych, nieodpowiedzialni kierujący jednośladami, łamiący rażąco przepisy drogowe, to bilans policyjnych interwencji na drogach regionu podczas Wielkanocy.


Braniewo
Od piątku (15.04.2022 r.) funkcjonariusze „drogówki” skontrolowali 180 kierowców. Spośród 113 ujawnionych wykroczeń – 69 dotyczyło zbyt szybkiej jazdy, w 6 przypadkach natomiast policjanci reagowali wobec kierowców, którzy podróżowali bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Minione dni to także 6 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych, zatrzymane prawo jazdy oraz sporządzonych 7 wniosków o ukaranie do sądu.

W okresie świątecznym policjanci nie odnotowali zdarzeń drogowych.

Giżycko
W sobotę (16.04.2022 r.) ok. godz. 11:35 policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli pojazd marki audi, którego kierujący przekroczył dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym w m. Mazuchówka gm. Wydminy. Kierowca jechał z prędkością 74 km/h, gdzie obowiązuje tzw. 50. Podczas kontroli policjanci wyczuli od mężczyzny alkohol. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że miał w organizmie 1,2 promila alkoholu. 37-latekowi zostało zatrzymane prawo jazdy.

Tego samego dnia ok. godz. 22:30 mundurowi z patrolu prewencji zostali wezwani do zdarzenia drogowego, do którego doszło na jednej z ulic w Giżycku. Kierująca oplem astra w trakcie cofania uderzyła w przydrożną barierkę. Świadek tego zdarzenia podszedł do kierującej i wyczuł od niej alkohol, po czym zadzwonił po policję. 42-latka miała blisko 3 promile alkoholu w wydychanym powietrzu.

W miniony weekend mundurowi ujawnili również 48 wykroczenia w ruchu drogowym z czego 42 osoby zostały ukarane mandatami karnymi.

Kętrzyn
W piątek (15.04.2022r.) około godz. 18:20 dzielnicowi z Komisariatu Policji w Reszlu podczas obchodu rejonu w miejscowości Robawy zatrzymali do kontroli drogowej kierującego oraz pojazd marki VW Polo. Już podczas weryfikacji danych kierującego 19-latka okazało się, że mężczyzna w ogóle nie ma prawa jazdy. Dodatkowo wyszło na jaw, że pojazd, którym kierował nie ma aktualnej polisy ubezpieczeniowej OC, oraz aktualnych badań technicznych. Wkrótce mężczyzna odpowie przed sądem.

Z kolei w sobotę (16.04.2022r.) kilka minut po godz. 1:00 policjanci z zespołu patrolowo-interwencyjnego zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki Audi, którym kierowała 20-letnia kobieta. Jak się okazało 20-latka wsiadła za kierownicę auta nie mając do tego wymaganych uprawnień. Za kierowanie autem nie mając prawa jazdy, kobieta także odpowie przed sądem.

Niespełna godzinę później policjanci zatrzymali do kontroli osobowe volvo na olsztyńskich numerach rejestracyjnych. Za kierownicą auta siedział 32-letni mężczyzna, który również kierował pojazdem nie mając prawa jazdy. Za to wykroczenie mężczyzna odpowie przed sądem.

W sobotę (16.04.2022) o godz. 21:00 policjanci z Komisariatu Policji w Korszach zatrzymali kierującego VW Polo, który nie zastosował się do znaku drogowego B-2 zakaz wjazdu. Jak się okazało 25-letni kierowca nie miał tylko tego wykroczenia na sumieniu. Od mężczyzny policjanci wyczuli woń alkoholu. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało, że 25-latek jest w stanie po użyciu alkoholu. Mężczyzna miał blisko 0,5 promila. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy, a pojazd przekazali wskazanej osobie.

W poniedziałek (18.04.2022r.) o godz. 13:30 policjanci z Reszla na drodze wojewódzkiej W590 na wysokości miejscowości Robawy w gm. Reszel zatrzymali do kontroli drogowej pojazd maki Volvo. Podczas kontroli od kierującego funkcjonariusze wyczuli alkohol. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało ponad 0,5 promila alkoholu w jego organizmie. 34-latek tłumaczył, że alkohol spożywał dzień wcześniej. Mundurowi zatrzymali kierującemu prawo jazdy. Teraz mężczyzna odpowie przed sądem. Grozi mu kara 2 lat pozbawienia wolności.

Również w poniedziałek (18.04.2022r.) kilka minut po godz. 19:00 policjanci z Komisariatu Policji w Reszlu na drodze wojewódzkiej W593 w miejscowości Zawidy zatrzymali do kontroli drogowej kierującego skodą mężczyznę. 58-latek siedział za kierownicą auta zupełnie pijany. Badanie wykazało, że ma 2,2 promile alkoholu w organizmie. Dodatkowo okazało się, że mężczyzna nie ma prawa jazdy, ponieważ zostały mu one zatrzymane w 2015 roku. Wkrótce mężczyzna za swoje nieodpowiednie zachowanie odpowie przed sądem.

Ten sam policyjny patrol niespełna 2 godz. później w Reszlu zatrzymał kierującego pojazdem marki Piaggio. Podczas weryfikacji danych kierującego okazało się, że 19-latek kierował pojazdem pomimo obowiązującego zakazu prowadzenie wszelkich pojazdów mechanicznych wydanego przez Sąd Rejonowy w Kętrzynie obowiązujący do października 2023r. Teraz mężczyźnie za złamanie sądowego zakazu grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Lidzbark Warmiński
W sobotę (16.04.2022r.) funkcjonariusze lidzbarskiej komendy zatrzymali do kontroli drogowej kierującego samochodem osobowym marki Mercedes. Jak się okazało 54-letni mieszkaniec gminy Kiwity kierował pojazdem pod wpływem alkoholu. Badanie wykazało blisko 0,7 promila alkoholu w organizmie mężczyzny. Sprawdzenie w policyjnych bazach danych wykazało również, że kierowca ma cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami. Pojazd został przekazany osobie wskazanej. Mężczyzna w niedługim czasie swoje zachowanie będzie tłumaczyć przed sądem. Czyn kierowania pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości zagrożony jest karą grzywny, ograniczenia wolności bądź karą pozbawienia wolności do 2 lat oraz orzekany jest wówczas zakaz prowadzenia pojazdów.

W niedzielę (17.04.2022r.) około 1:30 w Lidzbarku Warmińskim policjanci kontrolowali kierującego samochodem osobowym marki Citroen. 38-letni mieszkaniec Lidzbarka Warmińskiego został zbadany na zawartość alkoholu w organizmie, które wykazało blisko 0,5 promila alkoholu w jego organizmie. Samochód został przekazany osobie wskazanej. Funkcjonariusze z kontroli drogowej sporządzili dokumentację. Mężczyzna w niedługim czasie odpowie za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu.

W niedzielę (17.04.2022r.) chwilę po godzinie 19:00, na drodze wojewódzkiej w gminie Orneta funkcjonariusze kontrolowali 67-letniego rowerzystę. Zbadali stan trzeźwości kierującego. Badanie wykazało 0,6 promila alkoholu w organizmie mieszkańca gm. Orneta. Ta podróż zakończona została przekazaniem roweru osobie wskazanej oraz mandatem w kwocie 2500 złotych.

W poniedziałek (18.04.2022r.) oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Lidzbarku Warmińskim otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym, do którego doszło na drodze wojewódzkiej pomiędzy miejscowością Ignalin a miejscowością Runowo. Na miejscu zdarzenia funkcjonariusze ustalili, że w zdarzeniu drogowym brało udział pięć samochodów osobowych. Jak się okazało wszystkie pojazdy poruszały się tym samym pasem ruchu, jadąc w tym samym kierunku – z miejscowości Ignalin w kierunki Runowa. Na prostym odcinku drogi kierujący samochodem osobowym marki BMW wykonywał manewr wyprzedzania. Wyprzedzając kolejno pięć pojazdów osobowych jadących przed nim. Pierwszy kierujący z ciągu jadących pojazdów, widząc nadjeżdżający z naprzeciwka pojazd, aby umożliwić wyprzedzającemu go kierowcy BMW powrót na swój pas ruchu zahamował i zjechał w kierunku pobocza jezdni. W następstwie tego manewru doszło do najechania na siebie kolejno jadących za sobą pojazdów. W efekcie doszło do zderzenia 5 samochodów osobowych. W pojazdach jechało łącznie 12 osób, które zostały zbadane przez przybyłych na miejsce ratowników medycznych. Nikt z uczestników zdarzenia nie odniósł obrażeń. Pojazdy zostały zabezpieczone przez kierujących we własnym zakresie. Kierujący samochodem BMW odjechał z miejsca zdarzenia jadąc w kierunku m. Runowo. Ruch na drodze na czas pracy służb odbywał się wahadłowo. Trwają czynności mające na celu ustalenie kierującego samochodem marki BMW oraz wyjaśnienie wszelkich okoliczności tego zdarzenia.

Mrągowo
W piątek (15.04.2022r.) w Mrągowie ok godz. 12:10 patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli samochód VW Passat. Za kierownicą siedział 52-letni mężczyzna. Policjanci sprawdzili jego trzeźwość, w wyniku czego okazało się, że miał ponad 1 promil alkoholu w organizmie.

Również w piątek (15.04.2022r.) w Pieckach policjanci z Posterunku Policji w Pieckach zatrzymali do kontroli drogowej 55-letniego mężczyznę, który jechał rowerem. Mężczyzna jechał niepewnie, wobec czego funkcjonariusze podjęli decyzję o przebadaniu go na zawartość alkoholu w organizmie. Okazało się, że 55-latek jechał rowerem mając ponad 1 promil alkoholu w organizmie. Za swoją nieodpowiedzialność został ukarany mandatem w wysokości 2500 złotych.

W sobotę (16.04.2022r.) ok godz.1:25 policjanci mrągowskiej komendy zostali wysłani przez oficera dyżurnego w okolice ul. Roosevelta, gdzie według świadka miał jechać Opel Meriva, którego kierujący mógł być pod wpływem alkoholu. Funkcjonariusze zauważyli opla na ul. Młodkowskiego i zatrzymali go do kontroli. Od kierującego mężczyzny wyczuli zapach alkoholu. Przebadali go alkomatem, w wyniku czego okazało się, że miał ok 1,5 promila alkoholu w organizmie. Ponadto po sprawdzeniu danych 52-latka w policyjnych bazach danych, okazało się, że ma nałożony sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

W niedzielę (17.04.2022r.) policjanci z Komisariatu Policji w Mikołajkach na ul. Okrężnej zatrzymali do kontroli drogowej 21-letniego mężczyznę, który kierował VW Transporterem wbrew prawomocnej decyzji Starosty Powiatowego w Mrągowie o cofnięciu uprawnień do kierowania. Za takie zachowanie grozi kara ograniczenia wolności do lat 2, a ponadto sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Tego samego dnia patrol ruchu drogowego w Pieckach zatrzymał do kontroli rowerzystę. Od mężczyzny funkcjonariusze wyczuli zapach alkoholu, wobec czego przebadali go alkomatem. Miał ok 1,8 promila alkoholu w organizmie. Nałożyli na niego mandat karny w wysokości 2500 złotych.

Źródło: POLICJA

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA: redakcja@nowiny24.net