WYSTAWA OBRAZÓW – RODNOWSKIE PEJZAŻE

WYSTAWA OBRAZÓW – RODNOWSKIE PEJZAŻE

Zapraszamy na otwarcie wystawy obrazów pt. „Rodnowskie Pejzaże” autorstwa Joanny Gołaszewskiej. Wydarzenie odbędzie się 23.10.2021r. (sobota) o godzinie 17:00 w Bartoszyckim Domu Kultury.

O Artystce:
Joanna Gołaszewska – malarka, pracownik naukowy i dydaktyczny warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa. Związana jest z tym wydziałem od czasu studiów i dyplomu uzyskanego w pracowni malarstwa prof. Jacka Sienickiego ( 1988r.). Obecnie mieszka i tworzy w Warszawie oraz Rodnowie na Warmii.
W moich obrazach, powstałych w ostatnich latach, dominuje tematyka pejzażowa. Rozległy a zarazem czysty, naturalny krajobraz Warmii stał się dla mnie niewyczerpaną inspiracją, powodem do zmagania się z malarstwem. Urzekają mnie proste, nieomal geometryczne układy pól, łąk, horyzontalne linie nieba i ziemi poprzecinane jedynie alejami starych drzew wijących się w tej ogromnej przestrzeni. Piękno tego krajobrazu jest niezaprzeczalne. To nie tylko niezdominowana przez cywilizację sama przyroda ale i urok starych, zachowujących swoją strukturę, koloryt zagubionych wiosek czy miasteczek warmińskich. Te proste motywy same w sobie stanowią świetną podpowiedź do budowania obrazu – te samotne, pojedyncze drzewa, te szpalery starych lip, dębów, te zmieniające się pola czy to w związku z porami roku, czy pracami rolniczymi. Mam swój ulubiony motyw, fragment pagórkowatej ziemi poprzecinanej miedzami. O każdej porze roku, porze dnia wygląda intrygująco – inny jest po jesiennej orce gdy dominuje czerń, inny wczesną wiosną gdy stanowi układ delikatnych zieleni, inny w porannych mgłach…
To są historie, które lubię rejestrować, zapisać w szybkim szkicu, a które nierzadko przenoszę na większe płótna, które z kolei, przy szczęśliwym zbiegu okoliczności z obrazu przeistaczają się w malarstwo. Malarstwo to nie jest pojęcie, które łatwo dałoby się zdefiniować. W nim zawierają się i emocje i przemyślenia, i nasze odczucia, i nasze „zobaczenie” rzeczy czy problemu. Jest czymś materialnym i zarazem nieokreślonym, metafizycznym. Opisany pejzaż czasem staje się malarstwem.

Wydarzenie zostało zakończone.

Data

23 października 2021
Expired!

Czas

17:00 - 19:00
Kategoria

Organizator

Bartoszycki Dom Kultury
Telefon
tel/faxl. 89 762 23 89
Email
bdk.bartoszyce@wp.pl
Strona WWW
http://bdkbartoszyce.pl